23.5 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Το όνειρο συνεχίζεται για την Τενερίφη του Μπόγρη! (Video)

Υποδέχθηκε την Ρεάλ Μαδρίτης ως πρωτοπόρος της βαθμολογίας και έτσι συμπεριφέρθηκε από το τζάμπολ ως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης: Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε ζει το όνειρό της και απόψε μαζί με το καρναβάλι στο νησί, θα έχει έναν λόγο ακόμη να πανηγυρίσει: Το 75-64 επί της "βασίλισσας". Με τον Γιώργο Μπόγρη να είναι από τους μεγάλους πρωταγωνιστές αυτής της μεγάλης νίκης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με το 8/8 στα τρίποντα ως το 8' βρήκαν την ευκαιρία να φτάσουν ως το 26-16. Η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε με τον Σέρχιο Γιουλ σε πρώτο πλάνο, φτάνοντας ως το 26-24. Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε όπως δεν παρασύρθηκε, έκανε το παιχνίδι της, αυτό που την έχει φέρει στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, έπαιξε με μυαλό και καλή κυκλοφορία της μπάλας, πίεσε στην άμυνα και ο Γιώργος Μπόγρης ήταν αυτός που έδωσε τη μεγαλύτερη τιμή στη διαφορά όταν έφτασε στο +15 (71-56, 37'). Το τελικό 75-64 σφράγισε έναν αγώνα που είχε την υπογραφή της ομάδας του Τσους Βιδορέτα, η οποία δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, προκαλώντας τα νεύρα αρκετών παικτών της Ρεάλ Μαδρίτης, όπως του Λούκα Ντόντσιτς, ή του Ράντολφ, που μάλιστα αποβλήθηκε με τεχνική ποινή με τους συμπαίκτες του να είναι αδύνατον να τον συγκρατήσουν. Ο Μπόγρης ήταν αλάνθαστος εντός πεδιάς με 7/7 δίποντα  και 14π, έχοντας ακόμη 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 22'44''. Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ: Όλα αυτά λίγες μέρες πριν την ρεβάνς της ισπανικής ομάδας με τον ΠΑΟΚ για τη φάση των 16 του Basketball Champions League. ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Μανρέσα 85-77 Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη από τη Μανρέσα με 85-77 εντός έδρας. Η ομάδα του Θανάση Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε μια κατάσταση που δεν έχει συνηθίσει, ειδικά στο δικό της γήπεδο. Από τα πρώτα λεπτά η Μανρέσα πήρε τα ηνία, φτάνοντας νωρίς στο +14 (11-25). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και αργά, αλλά σταθερά μείωσαν τη διαφορά και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (53-54, 25’). Η Μανρέσα μπόρεσε να απαντήσει με τον Πέρε Τομάς να εμφανίζεται από το πουθενά με επτά συνεχόμενους πόντους για το +10 (58-68, 29’45’’). Ο Αντετοκούνμπο είχε πατήσει παρκέ για επτά λεπτά ως το 30’, αλλά πήρε ρόλο στο τελευταίο δεκάλεπτο και βοήθησε για το 71-72 (35’) πριν αποβληθεί με πέμπτο φάουλ. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 36’ του αγώνα (73-72). To παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταία λεπτά, ο Γεωργιανός ισοφάρισε (76-76) και ένα κλέψιμο έδωσε την ευκαιρία στον Αλμπισί να κάνει το 79-76 (38’50’’) και στην Ανδόρρα να «γυρίσει» οριστικά το παιχνίδι ως το τελικό 85-77. Ο Αντετοκούνμπο σε 12’10’’ είχε 9 πόντους (4/6, ½), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Αποτελέσματα και Πρόγραμμα Σάββατο 4 Μαρτίου Ιμπεροστάρ Τενερίφη-Ρεάλ Μαδρίτης 75-64 ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-ICL Μανρέσα 85-77 Κυριακή 5 Μαρτίου 13.30 Μπαρτσελόνα-Μούρθια 13.30 Μπιλμπάο-Ουνικάχα Μάλαγα 13.30 Φουενλαμπράδα-ΣαραγόΣα 13.30 Μπανταλόνα-Εστουδιάντες 14.00 Γκραν Κανάρια-Ομπραντόιρο 19.30 Μπασκόνια-Βαλένθια   Η βαθμολογία (23η αγωνιστική) 1.Ιμπεροστάρ Τενερίφη 17-5 2.Βαλένθια 15-5 3.Ρεάλ Μαδρίτης 15-6 4.Μπασκόνια 15-6 5.Μπαρτσελόνα 14-6 6.Ουνικάχα Μάλαγα 13-7 7.Γκραν Κανάρια 13-8 8.Μπιλμπάο 11-10 9.Ανδόρρα 11-10 10.Εστουδιάντες 9-12 11.Φουενλαμπράδα 9-12 12.Μούρθια 7-14 13.Σαραγόσα 7-14 14.Σεβίλλη 7-14 15.Μπανταλόνα 6-15 16.Ομπραντόιρο 6-15 17.Μανρέσα 3-19