21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Το τρομερό αμυντικό ρεκόρ της Καρδίτσας

Πρωτοφανές δεν ήταν, αλλά ρεκόρ έστω και σε ισοφάριση συνιστά και είναι και ενδεικτικό της συνταγής της επιτυχίας.

Η Καρδίτσα στον νικηφόρo εντός έδρας με το Ανατόλια την περασμένη Κυριακή, κράτησε ανέπαφο το καλάθι της για ένα ολόκληρο δεκάλεπτοι, το τρίτο!

Με το ημίχρονο να έχει λήξει 39-33, η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη στο 55-33, επιμέρους σκορ δηλαδή 16-0 και να έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει τη νίκη.

Η πιο πρόσφατη... μνήμη τέτοιας επίδοσης παραπέμπει στον Ολυμπιακό, σε αγώνα στο ΣΕΦ με την Κηφισιά στο περσινό πρωτάθλημα και επίσης την τρίτη περίοδο να λήγει με 21-0!

Για την Καρδίτσα πάντως, η άμυνα είναι... όλα τα λεφτά, αφού στον 2ο όμιλο της Β' Εθνικής, όπου βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχει την καλύτερη άμυνα όλου του ομίλου, με διαφορά 97 πόντων, από την πρωτοπόρο Καστοριά!