21.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Το τρελό φινάλε στο Ντιουκ – Νορθ Καρολάινα (vid)

Η τρέλα του μπάσκετ, το απρόβλεπτο του αθλήματος και το... roller coaster των συναισθημάτων που αυτό μπορεί να προσσφέρει, όλα ήταν εκεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα του Ντιουκ με τη Νορθ Καρολάινα και μάλιστα εις διπλούν: Και στο τέλος της κανονικής περιόδου και στο τέλος της παράτασης. Με δύο buzzer beater ως το τελικό 98-96.

Το Ντιουκ κατάφερε να επιστρέψει από μια διαφορά 13 πόντων με το 64-77 στο 35’. Με το σκορ στο 81-84 έγινε φάουλ στον Τρε Τζόουνς, ο οποίος αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή , πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 84-84. Και αυτό ήταν το πρώτο μέρος. Υπήρχε και... replay: Με το σκορ στο 95-96 και 6’’6 για τη λήξη ο Τζόουνς πήγε πάλι στη γραμμή και έκανε ακριβώς το ίδιο, χωρίς όμως να χάσει επίτηδες αυτή τη φορά τη δεύτερη βολή. Απλά την έχασε, πήρε όμως το ριμπάουντ... Εκεί αρχίζουν και οι διαφορές, καθώς σούταρε μεν, βρήκε... αέρα, αλλά ο Γουέντελ Μουρ ήρθε από το πουθενά, ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στο Ντιουκ!

Κι επειδή η εικόνα μιλά καλύτερα, δείτε απλά τι έγινε...