25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Το πρώτο λόγο για πρόκριση η Σαλόν (pics+vids)

Ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς των γαλλικών playoffs πήρε η Σαλόν, που κέρδισε την Παρί Λεβαλουά με 84-77, διατηρώντας το πλεονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, όπως δείχνει και το 32-32 του ημιχρόνου, με την νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες και το 2-0 της Σαλόν να είναι γεγονός. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μουστάφα Φολ που πέτυχε 19 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ, παίρνοντας και τον τίτλο του MVP του αγώνα. Πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Τζον Ρόμπερσον με 21 πόντους, προσθέτοντας 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για την Παρί, Λουί Λαμπεϊρί και Λάντινγκ Σέιν σημείωσαν από 18 πόντους.

Η σειρά αλλάζει έδρα και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Δευτέρα 5 Μαΐου.