30.8 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Το Περιστέρι είχε… αρχή και τέλος

Περιστέρι και Ρέθυμνο αναμετρήθηκαν στο κλειστό "Α. Παπανδρέου" των δυτικών αθηναϊκών προαστίων σε ένα φιλικό που παρουσίασε ενδιαφέρον και είχε αρκετά αμφίρροπη εξέλιξη. Το Περιστέρι νίκησε τελικά με 77-69, εκμεταλλευόμενο το καλό ξεκίνημα, αλλά και το καλό του φίνις στον αγώνα.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη στα πρώτα οκτώ λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (20-10) πριν ο Στίβεν Γκρέι την ανεβάσει στους 12, ευστοχώντας πίσω από τα 6.75μ. για το 38-26 στο 17'. Στη συνέχεια, ωστόσο, το Ρέθυμνο αντέδρασε, βελτίωσε την άμυνά του, βρήκε λύσεις στην επίθεση, που άρχισε να λειτουργεί καλύτερα και όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά με 54-53, ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα των Κι-Κι Κλαρκ και Γκρέι έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στο Περιστέρι (68-66), ενώ η καλή άμυνα ανέβασε την διαφορά ξανά στους δέκα πόντους (77-67 δια χειρός Γκρέι). Από το 36' έως και δέκα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, οι Περιστεριώτες δέχθηκαν μόλις τρεις πόντους, με αποτέλεσμα να νικήσουν με διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-32, 56-56, 77-69