29.8 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός (pics)

O Ολυμπιακός πάλεψε, έδειξε πως μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από τον αγώνα, αλλά τελικά η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με το 63-54 στην πρεμιέρα των ομίλων της Ευρωλίγκας Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν παρκέ με ενέργεια, «πατώντας» πάνω στο πλάνο τους και με την Κατερίνα Σωτηρίου να δείχνει το δρόμο. Πήρε νωρίς το προβάδισμα, έφτασε στο +4 (17-13, 7’50’’) και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους, παίρνοντας τα ριμπάουντ και με αρωγό την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων (24-15, 10’20’’). Όλα αυτά με την Φενέρμπαχτσε να αναζητά λύσεις κυρίως μέσω της Κία Βον και με την τουρκικη ομάδα να είναι «υποτονική» αμυντικά.

Αυτό το τελευταίο στοιχείο ήταν που άλλαξε 100% στη δεύτερη περίοδο και ήταν η βάση για την αντεπίθεσή της. Το 31-27 (15’) έγινε 31-31 (16’) από την Κόρα και δύο λεπτά αργότερα η Φενέρ  πήρε και το προβάδισμα με τρίποντο της Ζανταλασίνι (33-34, 18’). Στο δίλεπτο ως το ημίχρονο ο Ολυμπιακός μέτρησε 1/ 4 βολές και η αντίπαλός της βρήκε την ευκαιρία να πάει με μια μικρή διαφορά υπέρ της στα αποδυτήρια (34-36).

Ο έλεγχος του παιχνιδιού πέρασε στα χέρια της Φενέρμπαχτσε που πήρε δεύτερες ευκαιρίες μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε εύστοχα σουτ με την Κέλσι Πλαμ να πρωταγωνιστεί και η διαφορά πήρε διψήφια τιμή (39-49, 29’).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κόψει τη διαφορά στη μέση (49-54, 32'20''), αλλά η Πλαμ ήταν και πάλι εκεί για να διαμορφώσει το 50-61 (36'30'') με πέντε συνεχόμενους πόντους. Οι "ερυθρόλευκες" μείωσαν (54-61, 39'10''), αλλά η νίκη δεν άλλαξε χέρια και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 63-54.

Η ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ: Η Κέλσι Πλαμ σημείωσε 20 πόντους και ήταν αυτή που "εκτέλεσε" τον Ολυμπιακό στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Ολυμπιακός ενώ ξεκίνησε με πολύ καλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων, τελείωσε το παιχνίδι με 5/22 τρίποντα, ενώ είχε και 5/13 βολές, πολύ χαμηλό ποσοστό.

Διαιτητές: Χρούσα (Τσεχία), Στάσιεβ (Μολδαβία), Μπέντζουρ (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63