28.5 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Το Λαύριο συνεχίζει να ψηλώνει

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί της ΑΕΚ, το Λαύριο επικράτησε  του Πανιωνίου πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 83-73 και έπιασε τον Προμηθέα Πάτρας στην 3η θέση.

Αντίθετα οι Κυανέρυθροι έκαναν την 8η συνεχόμενη ήττα τους και απομακρύνονται όλο και περισσότερο από τη σωτηρία καθώς Κύμη και Ρέθυμνο νίκησαν εκ νέου με τον Πανιώνιο να απέχει πλέον δύο βαθμούς από τη 12η θέση.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι ήταν αρκετά εύστοχοι και ουσιαστικά "καθάρισαν" σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι από το ημίχρονο όταν και προηγήθηκε το Λαύριο με 45-26.  Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν με σερί 11-0 δέχτηκαν συνολικά μόλις 9 πόντους από τους φιλοξενούμενους.

Ακόμα και όταν ο Πανιώνιος μείωσε σε 51-44 με ένα σερί 18-6 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, το Λαύριο δεν ανησύχησε και με ηγέτη τον Λαμπ και παίκτη κλειδί τον Γκρέι (9π., 8 ασιστ., 4 ριμπ.) ξανάχτισε διψήφιες διαφορές και κράτησε άνετα το προβάδισμα και τη νίκη.

Ο Πανιώνιος βασίστηκε περισσότερο σε ατομικές ενέργειες του Σακελλαρίου και του Σαρικόπουλου και έτσι ήταν δύσκολο να πάρει κάτι καλό κόντρα σε μια εξαιρετική ομάδα και μάλιστα εκτός έδρας.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Ντόρον Λάμπ ήταν ασταμάτητος με 21 πόντους (6/12 διπ., 1/1 τρ., 6/7 βολές) και οδηγούσε εκ του ασφαλούς το Λαύριο στην επίθεση.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Οι γηπεδούχοι είχαν 48% στα τρίποντα με 12/25, ενώ μοίρασαν και  21 ασίστ. Από την άλλη πλευρά ο Πανιώνιος δεν εκμεταλλεύτηκε τη συντριπτική υπεροπλία του στα ριμπάουντ (44 έναντι 29) εκ των οποίων τα 18 επιθετικά !

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-26, 64-53, 83-73