24.5 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Το καλύτερο… ορεκτικό στην Ισπανία

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε η 22η αγωνιστική της Liga Endesa με δύο αγώνες να κρίνονται ο ένας στη λήξη της κανονικής περιόδου και ο άλλος στην παράταση. Νικήτριες ήταν η Βαλένθια με το 77-72 επί της Μπανταλόνα και η Ομπραντόιρο επί της Ανδόρρα με το 86-84 μετά από δύο παρατάσεις. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε 10’06’’ και στο διάστημα αυτό είχε 3 πόντους (1/6 εντός πεδιάς,1/1 βολή), 2 ριμπάουντ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο και 1 τάπα για την Ανδόρρα. Η μία τάπα πάντως ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή.   Ομπραντόιρο-Ανδόρρα 86-84 Η Ανδόρρα βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στον αγώνα με τον Στέβιτς και τον Σερμαντίνι να προσφέρουν λύσεις στην επίθεση. Η κατάσταση δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για την ομάδα του Θανάση Αντετοκούνμπο από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, με την Ομπραντόιρο να παίρνει το προβάδισμα και να το κρατά σταθερά και μάλιστα με διψήφια τιμή ως το ημίχρονο (33-23). Οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν ένα 21-10 στο τρίτο δεκάλεπτο για να φτάσουν στο 43-44, ανατρέποντας την εικόνα που είχε διαμορφωθεί ως εκείνη τη στιγμή. Με τον Στέβιτς έφτασαν στο 54-59 (38’), αλλά ο Μπέντζιους ήταν εκεί για τους γηπεδούχους για να ισοφαρίσει δύο φορές και να στείλει τον αγώνα στην παράταση (61-61) μετά και το άστοχο σουτ του Τόμας Σράινερ με τη λήξη. Ο Μπουριανάντζε έδειχνε να οδηγεί την κούρσα,, ο Αλμπισί έβαλε τη δική του σφραγίδα (65-69), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με τον Ουίτινγκτον έστειλαν τον αγώνα στη δεύτερη παράταση, αφού ο Γεωργιανός από τη μία (αστόχησε σε δύο προσπάθειες) και ο Μπέντζιους από την άλλη ήταν άστοχοι. Οι τέσσερις αυτοί παίκτες πρωταγωνίστηκαν και στη δεύτερη παράταση. Στα 7’’ με το σκορ 84-84 η Ομπραντόιρο πήρε τάιμ άουτ, με την επιστροφή στο παρκέ και χωρίς να κυλήσει ιδιαίτερα ο χρόνος ο Μπέντζιους ευστόχησε για το 86-84, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, αφού το σουτ του Γκιόργκι Σερμαντίνι σχεδόν με τη λήξη, δεν είχε ανάλογη τύχη. Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ: http://www.acb.com/fichas/LACB61171.php Βαλένθια-Μπανταλόνα 77-72 Η αλήθεια είναι πως αρκετοί δεν περίμεναν τη μορφή που πήρε ο αγώνας, με την Μπανταλόνα να παίρνει ουσιαστικά πρώτη μια ξεκάθαρη διαφορά που έφτασε ως το +10 (20-18 στο 11’, 22-32 στο 16’30’’, 36-46 στο 14’). Η Βαλένθια πλησίαζε, αλλά οι Καταλανοί έβρισκαν τον τρόπο να πάρουν και πάλι μια διαφορά. Οι «πορτοκαλί» έδειξαν τα πρώτα πραγματικά σημεία ανάκαμψης στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν μείωσαν στο δίποντο (46-48, 25’23’’). Η Μπανταλόνα απάντησε (58-62), αλλά ένα 7-0 φάνηκε να αλλάζει όλη την ψυχολογία του αγώνα, ως το 67-62 (35’25’’) και το 71-67 (36’50’’). Ένα τρίποντο του εξαιρετικού σήμερα Μπογκντάνοβιτς έδωσε στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (71-70), ο Ντούμπλιεβιτς και ο Στουτς πήραν πρωτοβουλίες (73-72), με τον Οριόλα να οδηγεί στο 75-72 με 50’’ για τη λήξη. Το λάθος του Σάστρε με τον Βιδάλ να κλέβει την μπάλα έδωσε ελπίδες στη Βαλένθια, αλλά ο Αμπάλδε με 5’’ να απομένουν έκανε βήματα, ο Μαρτίνεθ πήγε στη γραμμή για το 77-72 που ήταν και το τελικό σκορ με την Μπανταλόνα να αστοχεί σε διπλή προσπάθεια στο φινάλε. Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ: http://www.acb.com/fichas/LACB61176.php   Αποτελέσματα και Πρόγραμμα Βαλένθια-Χοβεντούτ Μπανταλόνα 77-72 Ομπραντόιρο-Μοραμπάνκ Ανδόρρα Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 13.30 Φουενλαμπράδα-Ιμπεροστάρ Τενερίφε 13.30 Μουρθια-Ρεάλ Μπέτις 13.30 Εστουδιάντες-Μπαρτσελόνα 19.30 Ρεάλ Μαδρίτης-Γκραν Κανάρια 20.00 Σαραγόσα-Μπασκόνια 20.00 Μανρέσα-Μπιλμπάο (Photo ACB)