27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Το καλό πρόσωπο της Μπαρτσελόνα (Vids)

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με καλή εμφάνιση έφτασε χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά, στη νίκη με 89-70 επί της Ουνικάχα Μάλαγα, εντός έδρας. Ο Στράτος Περπέρογλου σε 10'53'' είχε 2π (1/1, 0/1) και 1 ασίστ, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ σε 8'17'' είχε 7π (2/2, 1/1), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στον δεύτερο απογευματινό αγώνα της 30ης αγωνιστικής της ισπανικής λίγκας η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη πανηγύρισε μία ακόμη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, επί της Ομπραντόιρο, όπως υποδεικνύει και το τελικό 78-86.

Μπαρτσελόνα-Ουνικάχα Μάλαγα 89-70

Οι τελευταίες εμφανίσεις της Ουνικάχα Μάλαγα δεν υπαγόρευαν πως ο αγώνας θα εξελισσόταν σε... περίπατο της Μπαρτσελόνα. Μάλλον πιο δυνατή μάχη περίμεναν όσοι έκατσαν να δουν το παιχνίδι. Η μάχη κράτησε ουσιαστικά κάτι λιγότερο από μία περίοδο.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν καλύτερα με έναν εξαιρετικό Ράις, η Ουνικάχα Μάλαγα έφτασε και να προηγηθεί (15-16, 6’), αλλά ήδη στο δεκάλεπτο η διαφορά είχε φτάσει στο +8 (28-20), έφτασε σε διψήφια τιμή (30-20, 11’), έμεινε σε αυτά τα επίπεδα για τα επόμενα λεπτά με το ημίχρονο να κλείνει 49-35. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο δεύτερο μισό ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στο +21 (67-46, 28’30’’) βλέποντας πολλούς από τους παίκτες της να ακολουθούν τα βήματα του Ράις, με πρώτο τον Άντε Τόμιτς. Κι όλα αυτά σε έναν αγώνα με ελάχιστες ελεύθερες βολές, αφού ειδικά οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό θέμα στην άμυνα.

Χαρακτηριστικό είναι πως η Μπαρτσελόνα εκτέλεσε την πρώτη της βολή στο 23’. Ο Χοάν Πλάθα έλαβε ταυτόχρονα καλά και άσχημα νέα: Η ομάδα του έδειξε να «ξυπνά», μείωσε στους 13 (76-63, 34’), αλλά δευτερόλεπτα αργότερα ο Νεμάνια Νέντοβιτς έπεσε στο παρκέ,κρατώντας τον δεξί του αστράγαλο, για να αποσυρθεί στον πάγκο. Δεν κατάφερε να συνεχίσει την προσπάθειά της με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 89-70.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ομπραντόιρο-Μούρθια 78-86

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός στην εξέλιξή του με τις δύο ομάδες να μην μπορεί να "ξεκολλήσει" από την άλλη. Η Μούρθια ουσιαστικά έδειξε να "καθαρίζει" το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, για να φτάσει και στη νίκη με το τελικό 78-86 να σημειώνεται εκτός έδρας και την γηπεδούχο Ομπραντόιρο να παραμένει στις τελευταίες θέσεις. Ο Φώτης Κατσικάρης είχε την τύχη να έχει σε πολύ καλή μέρα τους Καμπάτζο και Αντέλο, αλλά και τον Μπάρον που ευστόχησε σε καθοριστικά σουτ και σταμάτησε στους 30 πόντους, μετρώντας 6/6 τρίποντα!!!