18.1 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Το επικό φινάλε στο Πουέρτο Ρίκο-Ιράν (vid)

Το Πουέρτο Ρίκο και το Ιράν έδωσαν ένα συγκλονιστικό αγώνα στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που περιελάμβανε «ελληνικό» χρώμα και τρία (!) πολύ μεγάλα σουτ σε λιγότερο από ένα λεπτό.

Οι Πορτορικάνοι που γύρισαν από την κόλαση του -19, είδαν στα 46,3'' πριν το τέλος του αγώνα, τον, άλλοτε άσο του Αμαρουσίου, Νταβίντ Χουέρτας να ισοφαρίζει αρχικά και να τους δίνει το προβάδισμα εν συνεχεία με ισάριθμα τρίποντα, πριν ο Χαμέντ Χανταντί, ισοφαρίσει σε 81-81 με δικό του ευστοχώντας κι αυτός σε σουτ τριών πόντων.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στην παράταση ο Μοχίκα ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων 0,1'' πριν τη λήξη δίνοντας στο Πουέρτο Ρίκο μία πολύ μεγάλη νίκη στο πιο συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι της πρώτης ημέρας.