33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Τους «χόρεψε» Χάκα ο Γκαρσία

Σάμπα χόρεψαν την ομάδα της Νέας Ζηλανδίας οι Βραζιλιάνοι, οι οποίοι με τις παλιοσειρές να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, επικράτησαν με 102-94 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στα πλαίσια του ομίλου της Εθνικής μας ομάδας.

Καθοριστικός ο 39χρονος γκαρντ, Άλεξ Γκαρσία (14 πόντους, 5/11 σουτ, 5 ριμπ.), τον οποίο έριξε στο παρκέ ο Αλεξάντερ Πέτροβιτς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, και αυτός με 12 πόντους έδωσε το σύνθημα, ώστε η ομάδα του να ανατρέψει το -6 (56-50), και με ένα επιμέρους σκορ 28-6 να φτάσει στο 78-62 και στο 30’, και να κλειδώσει τη νίκη.

Σε ένα άναρχο παιχνίδι οι Λατίνοι κατάφεραν να σταματήσουν τα τρίποντα της ομάδας της Ωκεανίας στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν ο 37χρονος Λεάντρο Μπαρμπόσα (22 π., 6/14 σουτ) , ο 35χρονος Βιέρα Μακρίνιος (12 π., 4/7 σουτ) και ο Ράφα Λουζ (15 π., 6/9 σουτ, 6 ασίστ). Εξαιρετικός ήταν και ο Κριστιάνο Φελίσιο με 7 πόντους 13 ριμπάουντ. Σε ένα παιχνίδι που είχε συνολικά 74 τρίποντα, η ομάδα της Ωκεανίας πλήρωσε το κακό τρίτο της δεκάλεπτο, αλλά και τα μόλις 2 εύστοχα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κόρι Ουέμπστερ ήταν ο παίκτης βαρόμετρο για το συγκρότημα του Πολ Χενάρε, έχοντας συνολικά 19 πόντους (7/19 σουτ, 6 ριμπ., 6 ασίστ) με τους 17 να έρχονται στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 50-50.. Άξιος συμπαραστάτης των πολεμιστών της Νέας Ζηλανδίας, που κατάφεραν με την επιμονή τους να μειώσουν ως και το 98-92 στα 32'' ήταν ο Ισάακ Φοτού με 17 πόντους (6/10 σουτ), αλλά και ο Ρομπ Λόου ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με double double (11 π., 10 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα : 20-21, 50-50, 62-78, 94-102