29.4 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Τουρκικός περίπατος στο Κάουνας

Η Αναντολού Εφές "διέλυσε" τη Ζαλγκίρις επικρατώντας επί της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 58-79 , για την 17η αγωνιστική της Euroleague. Η Εφές ήταν σαρωτική ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και φάνηκε να έχει εύκολη δουλειά απέναντι σε μία Ζαλγκίρις χωρίς σφυγμό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εφές ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Ζαλγκίρις δεν την άφησε να ξεφύγει από ο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο 9' με τον Μπομπουά (12-16). Το τελικό 14-16 της περιόδου διαμόρφωσε ο Ντέρικ Ουόλτον. Η εικόνα του παιχνιδιού άρχισε να αλλάζει στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήδη από το 13'. Ο Μοερμάν έστειλε τη διαφορά στο +11 (20-31 15') με τη Ζαλγκίρις να αδυνατεί να βάλει στοπ στο σερί της Εφές. Το τελικό 29-40 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Ντάνστον με εύστοχο σουτ δύο πόντων 7" πριν τη λήξη του χρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τους Τούρκους να είναι καταιγιστικοί και να φτάνουν μάλιστα τη διαφορά στο +18 με τον Μοερμάν (40-58, 28'). Το τελικό 45-63 του δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Ντάνστον με μία εύστοχη βολή. Η διαφορά "έπιασε" το +20 στο τέταρτο δεκάλεπτο (45-65, 33'), με την Εφές να είναι ασταμάτητη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά τους με τον Τόμας Ουόλκαπ να διαμορφώνει το τελικό 58-79 .

Ο ΚΑΥΤΟΣ:

Πρωταγωνιστής στον περίπατο της Εφές δεν ήταν άλλος από τον Αντριέν Μοερμάν. Ο Γάλλος φόργουορντ πέτυχε 23 πόντους (5/8 δίποντα και 4/9 τρίποντα) ενώ την ίδια στιγμή είχε και 6 ριμπάουντ και ήταν ηγέτης στην επιβλητική νίκη των Τούρκων.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Η Ζαλγκίρις δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη από την Εφές και ένας από τους λόγους ήταν η μεγάλη αστοχία των Λιθουανών από τα 6,75μ. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε μόλις 3/11 τρίποντα την ώρα που η Εφές είχε 11/26.

Δεκάλεπτα: 14-16, 29-40, 45-63, 58-79