24.1 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Τουρκία: Το απόλυτο αφεντικό της σειράς η Εφές (vids)

Άλλη μία νίκη πήρε η Αναντολού Εφές στον δεύτερο αγώνα της σειράς με τη Μπεσίκτας, επικρατώντας με το ευρύ 104-86. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν γίνεται το απόλυτο φαβορί της σειράς και πάει στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια αναζητώντας μία νίκη, η οποία θα την στείλει στον τελικό της Τούρκικης Σούπερ Λίγκα.

Χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα έφτασε σε ακόμα μία νίκη η Αναντολού Εφές. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης από την έναρξή της, χτίζοντας μία διαφορά 8 πόντνω στο πρώτο δεκάλεπτο (31-23). Η διαφορά αυτή διπλασιάστηκε στο ημίχρονο, ενώ κάνοντας διαχείριση δυνάμεων και του αγώνα, η Εφές κατάφερε να την διατηρήσει σταθερή μέχρι τέλους.

Την διαφορά για τους γηπεδούχους έκανε η γραμμή των ψηλών της. Ντάνστον, Σίνγκλετον και Σανλί ήταν όλα τα λεφτά για την Εφές, σκοράροντας συνολικαά 56 πόντους. 21 είχε ο Μπράιαντ Ντάνστον, μαζί με 6 ριμπάουντ, 18 ο Κρις Σίνγκλετον και 16 ο Σερτάκ Σανλί. Από την άλλη, 16 πόντους είχε ο Μπλάκμον για την Μπεσίκτας, η οποία για άλλο ένα παιχνίδι δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους υψηλούς ρυθμούς της αντιπάλου της, και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πριν τον αποκλεισμό.