11.3 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Τουρκία: Δυσκολεύτηκε αλλά έκανε το 1-0 η Φενέρμπαχτσε (vids)

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Πρωταθλήματος Τουρκίας έκανε η Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε αρκετά δύσκολα της Πινάρ Καρσίγιακα, στον πρώτο ημιτελικό που διεξήχθη στην Ούλκερ Σπορτς Αρένα της Κωνσταντινούπολης. Ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ φαινόταν πως θα είχε υπό τον έλεγχό της την αναμέτρηση, με βάση τα όσα είχε δείξει στα πρώτα τρία δεκάλεπτα του αγώνα, στα οποία διατηρούσε με σχετική άνεση ένα προβάδισμα που προσέγγιζε τη διψήφια τιμή, ενώ έκλεισε την περίοδο με την διαφορά στους 10 πόντους (67-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν που η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα προσπάθησε να επιστρέψει και πίεσε την Φενέρμπαχτσε. Με το σκορ στο 80-67, οι φιλοξενούμενοι θα τρέξουν ένα επί μέρους σερί 12-3 και θα πλησιάσουν στους 4 πόντους, όμως κάπου εκεί ήταν που τελείωσε και η προσπάθειά τους, με την γηπεδούχο ομάδα να κερδίζει τελικά τον πρώτο αγώνα και να κάνει το ένα από τα τρία βήματα που χρειάζονται.

Για τη Φενέρ πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ ο Ντανίλο Μπαρτέλ πρόσθεσε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ. Από την άλλη, η Καρσίγιακα είχε ως πρώτο σκόρερ τον "20άρη" Τέιλορ, ενώ 16 πόντους έβαλε ο Σεκ. Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει το Σάββατο, 22 Μαΐου.