25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Τον χόρεψε σε βάσκικο ρυθμό

Με τον Ροντρίγκ Μπομπουά σε μεγάλα κέφια η Μπασκόνια έτρεχε με 103 στη Βιτόρια, σαρώνοντας στο πέρασμά της τον απογοητευτικό Ερυθρό Αστέρα (103-84). Ετσι η ομάδα του Πέντρο Μαρτίνεθ έμεινε στο κυνήγι των πλέι οφ, καθώς απέχει πλέον μια μόλις νίκη από την 8η Μακάμπι (11 οι Ισραηλινοί, 10 οι Βάσκοι) η οποία ηττήθηκε στο Κάουνας.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε επαφή με το σκορ στο ξεκίνημα (11-11), αλλά οι Βάσκοι με σερί 11-0 έσπασαν την ισοπαλία και έκλεισαν με σημαντική διαφορά το πρώτο δεκάλεπτο (27-17) βάζοντας από νωρίς τις βάσεις. Σε εκείνο το σημείο ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά ο οποίος είχε ήδη πετύχει στην πρώτη περίοδο τους 14 από τους 25 πόντους του. Η διαφορά έφτασε και στο +17 για τους Ισπανούς (38-21  στο 13') παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Ντίλαν Ενις (η ψυχολογία του ήταν στα ύψη από την εμφάνισή του κόντρα στον Ολυμπιακό) που κρατούσε μόνος του σχεδόν το σκοράρισμα για τον Ερυθρό Αστέρα (μειώνοντας αρχικά σε 46-36 με 10 δικούς του πόντους).  Το 53-40 του πρώτου ημιχρόνου μάλλον κολάκευε τους Σέρβους που έχασαν την επαφή με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσαν να επανέλθουν σε κανένα σημείο.

Η Μπασκόνια δεν χρειάστηκε αυτή τη φορά να τα περιμένει όλα από τον Σενγκέλια καθώς είχε πολλές λύσεις στην επίθεση με τον Τζάνινγκ να προσθέτει 18 πόντους, αλλά και τον Γκαρίνο να αποτελεί παίκτη κλειδί (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 53-40, 75-59, 103-84

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν σε εξαιρετική βραδιά και το έδειξε από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και είχε 14 πόντους.  Τελικά σταμάτησε στους 25 με 9/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Βάσκους.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπομπουά 24, Τζάνινγκ 18, Γκαρίνο 12, Σενγκέλια 11, Γκρέιντζερ 10) και οι 28 ασίστ που μοίρασαν οι γηπεδούχοι δείχνουν τον πλουραλισμό που είχαν και τους έδωσε τεράστιο αβαντάζ.