25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Τι ματσάρα στη Δουνκέρκη, θεέ μου! (vids)

Το παιχνίδι της χρονιάς πρόσφεραν Γκραβελίν και Μπουλαζάκ, με τον Κρις Τζόνσον να τελειώνει το ματς στην τέταρτη παράταση, σημειώνοντας με τρίποντο το τελικό 113-111.

Ένα «μυθικό» παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Δουνκέρκη για τη 19η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με την Γκραβελίν να κερδίζει τελικά με 113-111 την Μπουλαζάκ, ύστερα από 60 ολόκληρα λεπτά αγώνα. Το παιχνίδι, λοιπόν, κρίθηκε τελικά στην τέταρτη παράταση, με τον τρομερό Κρις Τζόνσον (32 π., 11/17 σουτ, 14 ρ., 5 ασ.), να παίρνει την κρίσιμη προσπάθεια και να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στα 22" πριν από την εκπνοή. Ο Μπράντον Ούμπελ έχασε την ευκαιρία του να δώσει το ματς στους φιλοξενούμενους, με τους Ντουντί Εμπί (33 π., 14/22 σουτ, 13 ρ.) και Κουίνσι Ντιγκς (28 π., 7 ρ., 5 ασ.) να έχουν κάνει νωρίτερα το ματς της ζωής τους. Το αποτέλεσμα αυτό, παρεμπιπτόντως, κράτησε τους νικητές κοντά στα playoffs.

Νωρίτερα, στο κλασικό ντέρμπι του «Astroballe», η Ορτέζ κέρδισε τη Βιλερμπάν με 88-82. Ένας ασταμάτητος Ελί Οκομπό (24 π., 8/11 σουτ) χάρισε το σπουδαίο «διπλό» στην ομάδα από το Πο, που την απομακρύνει περισσότερο από την «επικίνδυνη ζώνη», αφήνοντας πιο μακριά από την τετράδα τους «Λιονέ». Η Στρασμπούρ, από τη δική της πλευράς, έκανε από το πρώτο δεκάλεπτο τη δουλειά της (28-11) και «συνέτριψε» με 85-62 τη Λε Πορτέλ, κάτι που συνέβη και στην περίπτωση της Ελάν Σαλόν, η οποία με 85-55 επί της Ναντέρ «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση.

Τέλος, πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη και στο «Beaublanc», με τη Λιμόζ να κερνά «κατοστάρα» την Τουλόν (110-93). Χαρακτηριστικό, είναι το γεγονός πως στο ημίχρονο το παιχνίδι βρισκόταν ήδη στο 64-46, με τους παίκτες του Κάιλ Μίνιγκ να παραδίδουν σκορ και θέαμα, έχοντας ως μπροστάρη με 25 πόντους και 8/10 σουτ τον Χάουαρντ Ουίλιαμ. Για τους ηττηθέντες, 24 πόντους με 10/17 σουτ είχε ο Ρέιμοντ Κάουελς.

Λιμόζ-Τουλόν 110-93
Γκραβελίν-Μπουλαζάκ 113-111 (75-75 κ.α., 84-84 α' παρ., 92-92 β' παρ., 102-102 γ' παρ.)
Ελάν Σαλόν-Ναντέρ 85-55