27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Τιμημένα “γηρατειά” για την Μπιλμπάο (Vids)

H Mούρθια του Φώτη Κατσικάρη πήρε μία ακόμη νίκη στην ACB με το 88-80 επί της Σαραγόσα εντός έδρας, φέρνοντας την ομάδα του από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ένα βήμα από τη γραμμή των playoffs! Και η Μπιλμπάο κράτησε ανοιχτή την υπόθεση "playoffs" με το +14 επί της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας φόργουορντ στην ήττα της ομάδας του με 81-67, χάρισε πολλές θεαματικές φάσεις, ενώ υπήρχε και... ουσία με 13 πόντους (5/10), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη, 2 τάπες σε 21'14''. Η Φουενλαμπράδα νίκησε την Γκραν Κανάρια σε μια μίνι έκπληξη της αγωνιστικής, ενώ η Μπασκόνια έκανε... προπόνηση απέναντι στην Χοβεντούτ Μπανταλόνα.

(PHOTO ACB)

Μπιλμπάο – ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 81-67

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ξεφύγει από την άλλη με τους Μπούβα και Σερμαντίνι να έχουν τη δική τους μονομαχία στη ρακέτα και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να αναδεικνύεται σε παίκτη - κλειδί για τους φιλοξενούμενους στην άμυνα αλλά και στην επίθεση, παλεύοντας σε όλες τις φάσεις με τη γνωστή του ενέργεια και αθλητικότητα.

Όλα αυτά όμως δεν είναι αρκετά, κυρίως όταν παίζεις απέναντι σε μια ομάδα που έχει παίκτες με την εμπειρία του Άλεξ Μουμπρού και του Άξελ Ερβέλ, 37 και 33 χρονών αντίστοιχα.

Οι δυο τους ήταν τα βασικά κλειδιά για τη νίκη της ομάδας τους: Ο πρώτος άφησε τον αγώνα με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ παρακαλώ παίζοντας 31'07'' και ο δεύτερος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 28'18''. Μόλις 2 λάθη ο Μούμπρου, μόλις 1 ο Ερβέλ, ο οποίος σημείωσε το ένα από τα δύο καθοριστικά τρίποντα των τελευταίων λεπτών, μαζί με τον Τζόναθαν Ταμπού.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε η άμυνα στον Γκιόργκι Σερμαντίνι που έμεινε στους 13 πόντους, ενώ τέσσερις ακόμη παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους: Έρικ, Μπούβα, Ταμπού και Τοντόροβιτς. Το σημαντικό για τους Βάσκους είναι πως το τελικό 81-67 τους δίνει σαφές προβάδισμα, αφού είχαν χάσει με τέσσερις στην Ανδόρρα.

Μία από τις 7 ασίστ του Μουμπρού...

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μπασκόνια-Μπανταλόνα 81-45

Το πιο εύκολο έργο είχε η Μπασκόνια από τις ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα. Οι Βάσκοι δεν προβληματίστηκαν σχεδόν καθόλου απέναντι στην Μπανταλόνα, στο γήπεδό τους. Από την αρχή είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, έφτασαν στο 43-25 στο ημίχρονο και το δεύτερο μισό ήταν... τυπική διαδικασία με τους Καταλανούς να μην αντιδρούν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η ομάδα του Σϊτο Αλόνσο είχε πολυφωνία, ενώ από την άλλη η «Πένια» έδειχνε να τα περιμένει όλα από τον Τζερόμ Τζόρνταν, ο οποίος όμως σημείωσε 10 γρήγορους πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και μόλις δύο στα επόμενα δύο. To τελικό 81-45 ίσως λέει περισσότερα από οτιδήποτε άλλο για την εικόνα της αναμέτρησης.

Μούρθια – Σαραγόσα 88-80

Τη δική της... αγωνία είχε η αναμέτρηση της Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη με τη Σαραγόσα. H ομάδα του Έλληνα κόουτς είχε ένα σταθερό προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορέσει και να ξεφύγει από τη σκιά της Σαραγόσα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Ενδεικτικά είναι και τα επιμέρους σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα: 21-19, 14-12, 28-24. Στην τέταρτη περίοδο η Μούρθια κατάφερε να φτάσει στο +9 (80-71, 36'35'') και τελικά στη νίκη με το 88-80 και τον Βίτορ Μπενίτε να σημειώνει 22 πόντους, απέναντι στους 21 του Χενκ Νόρελ.

Φουενλαμπράδα – Γκραν Κανάρια 75-72

Η Φουενλαμπράδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με την Γκραν Κανάρια, αλλά για μία ακόμη φορά η εικόνα σταδιακά άρχισε να αλλάζει και η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να μειώνεται. Το 41-25 του ημιχρόνου, έγινε 60-55 με τους Χετσχάιμερ και Κούριτς να πρωταγωνιστούν για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους. Όταν χρειάστηκε μίλησε ο Πόποβιτς από τα 6μ75. Ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, σημείωσε συνολικά 17 πόντους και ήταν από τους παίκτες που ηγήθηκαν της προσπάθειας της Φουενλαμπράδα ως τη νίκη με το 75-72, αφού το σουτ στην εκπνοή του Άλμπερτ Όλιβερ δεν βρήκε το στόχο!