25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Τη “σκότωσε” ένας… πρώην της (Vids, Pics)

Συναρπαστικός ήταν ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα στην Μπασκόνια και τη Βαλένθια με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη νίκη στη Βιτόρια με 83-82 και να κάνουν το 0-1 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται πια στη Λα Φοντέτα (1/6), στο δικό τους "σπίτι". Εκτελεστής των Βάσκων ήταν ένας πρώην αγαπημένος της δικής τους εξέδρας, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο που σημείωσε 24 πόντους με 6/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα, τα δύο εκ των οποίων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Αύριο (31/5) αρχίζει και η σειρά των ημιτελικών ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Ουνικάχα Μάλαγα.

(Photo ACB)

Σκυταλοδρομία στο προβάδισμα έγινε σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο με την Μπασκόνια να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα λίγο οι δύο ομάδες πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια (41-33). Οι Βάσκοι έφτασαν και στο +10 (45-35, 22’), αλλά η Βαλένθια έκανε ένα από τα ξεσπάσματα που συνηθίζει όλη τη χρονιά, φέρνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (47-46, 25’). Ο Σέιν Λάρκιν και μάλιστα... με τετράποντο ήταν αυτός που έδωσε μια βαθιά ανάσα στην ομάδα του (51-46, 26’), για να μεγαλώσει η απόσταση ως το +7 (55-48, 27’).

Η Μπασκόνια έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (64-58), αλλά σε μόλις ένα λεπτό στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ήταν και πάλι στον έναν πόντο (64-63, 31’). O Λάρκιν ήταν εκεί για μία ακόμη φορά για να γράψει το 75-67 (34')...

ο Σενγκέλια διαμόρφωσε το 77-70 (36'), αλλά η Βαλένθια ήταν εκεί για να ισοφαρίσει και να προσπεράσει με δύο βολές του Σάστρε (77-78, 38').

Ο Κιμ Τιλί με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 80-78, αλλά η απάνητση ήταν άμεση από τον Σαν Εμετέριο (80-81, 38'40'')...

...με τον Σάστρε να ευστοχεί και πάλι από τη γραμμή για το 80-83 με 36'' να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Λέντο μείωσε στον πόντο (82-83) με κάτι λιγότερο από 30'' στο ρολόι.

Ο Ντιό αστόχησε από τα 6μ75, με 3'' η Βαλένθια έκανε το φάουλ, έχοντας να δώσει, ο Λάρκιν δεν ευστόχησε στην τελευταία του προσπάθεια και οι φιλοξενούμενοι πήραν μια ιδιαίτερα σημαντική νίκη, κάνοντας break σε μια ιδιαίτερα δύσκολη έδρα, η οποία είχε αρκετά παράπονα και τα εκδήλωσε από τους διαιτητές.