19.6 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Της… παράτασης και του Ράντολφ (vids)

Με κάρφωμα του Άντονι Ράντολφ στο φινάλε η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να κερδίσει με 98-96 τη Σαραγόσα στο «WiZink Center», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, γλιτώνοντας το «στραβοπάτημα».

Η «βασίλισσα» τα βρήκε… σκούρα εντός συνόρων μετά τη «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα, κατάφερε όμως να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα έχοντας «διπλό» τον Γκουστάβο Αγιόν με 20π. και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ 18π. πέτυχε ο Σέρχιο Γιουλ και 14π. ο 29χρονος φόργουορντ/σέντερ, που τη «λύτρωσε» στην τελευταία επίθεση του ματς. Στο 8-8 έμειναν οι φιλοξενούμενοι, που είχαν πρώτο σκόρερ το Ρενάλντας Σεϊμπούτις με 19π.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκαν και άλλες δύο μεσημεριανές αναμετρήσεις της Κυριακής (13/01). Από το «Palacio De Deportes De Murcia» απέδρασε η Μανρέσα, παίρνοντας αγχωτική νίκη με 91-85 επί της ουραγού Χιπουσκόα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να «κλειδώνουν» τη νίκη στην κανονική διάρκεια, καθώς ο Μπλάγκοντα Σέκουλιτς (14π., οκτώ ριμπάουντ) ευστόχησε μόνο στη μία από τις δύο βολές που κλήθηκε να εκτελέσει, 6’’ πριν από τη λήξη, και το πλήρωσαν. Ο Γκάμπριελ Λούντμπεργκ με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 74-74 κι έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου οι παίκτες του Χουάν Πεναρόγια αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι. Στους 22π. «σταμάτησε» ο Λούντμπεργκ, άλλους 19π. είχε ο Ράιαν Τούλσον και 20π. με εφτά ριμπάουντ ο Γκάρετ Νέβελς, από πλευράς ηττημένων.

Στη δεύτερη παράταση έλυσαν τις διαφορές τους η Μούρθια και η Τενερίφη στο «Palacio De Deportes De Murcia» με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 96-91. Ο Χαβιέ Μπεϊράν (17π.) με τρίποντο ισοφάρισε σε 71-71, με τον Άλεξ Ουρτασούν να μη βρίσκει στόχο στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Στην πρώτη παράταση ο Κόλτον Άιβερσον με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 83-83, με τον Όβι Σόκο (6π. με 1/9 σουτ εντός παιδιάς και εφτά ριμπάουντ) να αστοχεί στη συνέχεια. Το συγκρότημα των Καναρίων Νήσων ξέφυγε στη συνέχεια, με τον Άιβερσον να τελειώνει με 25π. και εννέα ριμπάουντ και τον Τιμ Αμπρομάιτις να συνεισφέρει 21π. Ο Ουρτασούν με 22π. και εφτά ασίστ και ο Σαρλόν Κλουφ με 17π. δεν «έφθασαν» για τους γηπεδούχους, που συμπλήρωσαν πέντε διαδοχικές ήττες εντός συνόρων. Στο 10-6 ανέβηκαν οι νικητές.