20.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Της άφησε… ράμματα 24 πόντων

Η Αρμάνι Μιλάνο συνεχίζει την ανοδική της πορεία στην Ευρωλίγκα, «χτυπώντας» την πόρτα της τετράδας μετά και το επιβλητικό 75-51 επί της Μπάγερν Μονάχου, που έκανε την χειρότερη εμφάνισή της στη σεζόν, εξακολουθεί να φθίνει αγωνιστικά και αρχίζει να ανησυχεί έντονα σχετικά με την πρόκριση.

Η αρχή ήταν πολύ καλή για την Αρμάνι, με ένα 6-0 να την οδηγεί και τον Πάντερ να παίρνει το «όπλο» του και να... συμπαρασύρει την Μπάγερν (16-2 στο 7'), σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που άφηνε για την ομάδα του τα καλύτερα μηνύματα (20-10). Το... πάρτι συνεχίστηκε και βρίσκοντας λύσεις από παντού, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +20 (36-16 στο 18'), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ως το απόλυτο αφεντικό (42-20).

Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Έτορε Μεσίνα να έχει τη δυνατότητα να κάνει διαχείριση στο ρόστερ του και να βλέπει αρκετούς να διακρίνονται για την ομάδα του. Το τραγικό πρόσωπο της Μπάγερν, που ειδικά στην επίθεση με δυσκολία... σταύρωνε καλάθι, δεν άλλαξε, στο χειρότερο παιχνίδι της για φέτος, με αποτέλεσμα το τελικό +24 (75-51).

Δεκάλεπτα: 20-10, 42-20, 63-35, 75-51

ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΒΑΘΟΣ: Όλοι οι παίκτες της Αρμάνι έκαναν εξαιρετική δουλειά, αλλά ίσως ξεχωρίζει ο Ρικάρντο Μορασκίνι. Ο Ιταλός γκαρντ έδειξε πόσο μεγάλο είναι το «βάθος» στο ρόστερ και πως επίσης μπορεί να δώσει λύσεις, τελειώνοντας το ματς με 11 σουτ, όντας αλάνθαστος σε τέσσερα σουτ εντός παιδιάς, μεταξύ αυτών και 3/3 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν σουτάρεις με 2/14 τρίποντα έναντι 7/16 του αντιπάλου σου και, αντίστοιχα, 16/44 δίποντα έναντι 19/38, δεν μπορείς να ελπίζεις σε κάτι. Λογικός, λοιπόν, ο διασυρμός της Μπάγερν.