26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Την τράβηξε μαζί της

Με τον Ερικ ΜακΚόλουμ σε μεγάλα κέφια, η ουραγός Εφες Αναντολού ξεκόλλησε από τις μόλις πέντε νίκες, με "θύμα" της την Βαλένθια την οποία νικώντας την (82-66) στην Πόλη, την...τράβηξε μαζί της προς τον αποκλεισμό ψαλιδίζοντας της ουσιαστικά τις λίγες ελπίδες που είχε για πρόκριση.

Ο ΜακΚόλουμ (24π. με 6/10 διπ., 4/6 τρ., 6 ριμπ., 6 ασιστ)  νίκησε κατά κράτος στην προσωπική μονομαχία των Ερικ (ο Γκρίν της Βαλένθια ήταν απελπιστικά μόνος) αλλά είχε και άξιο συμπαραστάτη τον Ζόραν Ντράγκιτς (18π. με 4/ τρίποντα).

Αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν σταθερά το προβάδισμα και μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο (23-19), πήγαν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά 12 πόντων (43-31) την οποία ανέβασαν με καλάθι του ΜακΚόλουμ ακόμα και στους 18 (61-43) στο 27' με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα.

Είναι ενδεικτικό πως μέχρι εκείνο το σημείο το μεγάλο όπλο της Βαλένθια ο Ερικ Γκρίν είχε μείνει στους πέντε πόντους (με 0/5 δίποντα και έχοντας ευστοχήσει μόλις σε ένα τρίποντο. Τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους όταν όμως όλα είχαν πλέον κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-31, 63-53, 82-66

Ανθρωπος του αγώνα:  Για πολλοστή φορά εφέτος ο Ερικ ΜακΚόλουμ ήταν όλα τα λεφτά για την Εφές. Με 24 ποντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ  έκανε σχεδόν τα πάντα και ήταν εκεί για να "ξεκολλήσει" την ομάδα του όποτε το χρειαζόταν.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Τα 11 παραπάνω ριμπάουντ (39 έναντι 28) αλλά και τα εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (56% με 25/45) έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο να φτάσει άνετα στη νίκη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Ομως άξιο αναφοράς το σπάνιο φαινόμενο η τουρκική ομάδα να εκτελέσει μόλις δύο βολές !   Στο 33' ο Στίματς είχε 2/2 και κανείς άλλος συμπαίκτης του δεν κέρδισε βολή.   "Μάλλον παίξαμε πολύ καλά και δεν τους επιτρέψαμε να μας κάνουν φάουλ, αφού βρίσκαμε ελεύθερα" είπε με νόημα ο τεχνικός της Εφές Εργκίν Αταμάν.