16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Την… πάτησε από την Κρεμόνα του Χαπ η Βίρτους

Στη 12η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος έμελλε να υποστεί την πρώτη της φετινή ήττα η Βίρτους Μπολόνια η οποία υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Κρεμόνα εκτός έδρας (78-66).

Οι γηπεδούχοι είχαν ως «όπλο» τους την άμυνα και κατόρθωσαν να πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη ανεβαίνοντας στο 7-4, ενώ το σύνολο του Σάσα Τζόρτζεβιτς με ρεκόρ 11-1 παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ουέσλι Σόντερς με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ενώ σπουδαίος ήταν και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Ίθαν Χαπ ο οποίος πέτυχε double double με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων πάλεψε ο Φρανκ Γκέινς με 19 πόντους.

Νωρίτερα, η Αρμάνι Μιλάνο είχε κάνει το καθήκον της απέναντι στην ουραγό Πέζαρο που παραμένει χωρίς νίκη. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Εντός έδρας νίκη και για την Μπρέσια η οποία υπέταξε την Πιστόια με 86-74. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.