21.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Την εκτέλεσε από τα 6μ75 (pics)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, βομβάρδισε από τη γραμμή των τριών πόντων την Μακάμπι Τελ Αβίβ, που είχε συνολικά ένα δεκάλεπτο χωρίς να σκοράρει και παρέμεινε αήττητη μετά από 6 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα με το τελικό 66-87 και 15/31 τρίποντα!

Τρελό ρυθμό είχε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να μην χάνουν σουτ και την Μακάμπι Τελ Αβίβ να φτάνει στο 11-7 (3’45’’) και λίγο αργότερα με μια διαδοχή άστοχων προσπαθειών στο 15-18 (8’45’’). Κάπου εκεί η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να κάνει βήματα μπροστά.

Η είσοδος του Γκουστάβο Αγιόν ήταν αυτή που φάνηκε να αλλάζει το παιχνίδι ως το 15-20 (11’) με τον Μεξικάνο να έχει σε 12’ στο παρκέ 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Αλλά ο Τζέισι Κάρολ ήταν αυτός που το... απογείωσε για λογαριασμό των Ισπανών: Με 4/5 τρίποντα και 14 πόντους οδήγησε στο 21-41. Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς εύστοχο σουτ από το 13’25’’ ως το 19’40’’ με το επιμέρους 8-23 να σφραγίζει το δεύτερο δεκάλεπτο και να δίνει ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στη «βασίλισσα».

Η προσπάθεια της Μακάμπι να ξαναμπεί στο παιχνίδι (35-48, 13’), βρήκε εμπόδιο στα μακρινά σουτ της Ρεάλ Μαδρίτης που ήταν εκνευριστικά εύστοχη. Ο Ράντολφ έκανε την αρχή (3/3), αλλά ο Σέρχιο Γιουλ το... απογείωσε ως το 35-59 (25’20’’) με 4/6 τρίποντα και 14 πόντους και το 39-64 (28΄30΄΄) με ένα ακόμη τρίποντο από πολύ μακριά πριν ο Ρέγες διαμορφώσει το 39-66 (29’15’’).

Το Γιαντ Ελιάου είχε σιγήσει για μια από τις ελάχιστες φορές στην ιστορία του, βλέποντας την εικόνα του παιχνιδιού, γνωρίζοντας πως το παιχνίδι δεν είχε επιστροφή και τον Ρέγες να οδηγεί τη διαφορά στους 30 πόντους (48-78) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο ρυθμός έπεσε για την Ρεάλ, η Μακάμπι προσπάθησε να πλησιάσει (60-82, 37'10''), αλλά ήταν πολύ αργά να μπορεί να κάνει οτιδήποτε ουσιαστικό, αφήνοντας τη νίκη στους Ισπανούς με το τελικό ...

ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ χαμηλό ποσοστά από τα 6μ75. Στο 8’ είχαν 1/10 η Μακάμπι και 2/9 η Ρεάλ. Τα πράγματα άλλαξαν ριζικά όμως στα επόμενα 12 λεπτά. Τουλάχιστον για τους Ισπανούς. Το πρώτο μισό έκλεισε με τους γηπεδούχους να μετράνε 1/14 τρίποντα και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 8/18 (44,4%). Η Ρεάλ άφησε το παιχνίδι με 15/31 τρίποντα, ενώ η Μακάμπι με 6/29.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Σέρχιο Γιουλ και Τζέισι Κάρολ έκαναν τη μεγάλη διαφορά με τα εύστοχα σουτ τριών πόντων (9/13 οι δυο τους), αλλά ίσως αυτός που αθόρυβα άλλαξε πρώτος τις ισορροπίες ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν, αφήνοντας τελικά το παιχνίδι με double double (12π, 12ρ.) σε 21'42''.

ENA ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ: Τα πολλά άστοχα της Μακάμπι δημιούργησαν προϋποθέσεις για πολλά ριμπάουντ. Τα περισσοτερα όμως τα μάζεψε η Ρεάλ Μαδρίτης. Το 15-24 του πρώτου ημιχρόνου λέει πολλά. Και το 26-43 ακόμη περισσότερεα.

Διαιτητές: Πουκλ, Παστούσιακ, Ραντοϊκοβιτς

Δεκάλεπτα: 15-18, 23-41, 44-66, 66-87