23.3 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Τζάμπολ με νίκη για την Τενερίφη και τον Μπόγρη

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφη βρέθηκε να χάνει και με διψήφιες διαφορές, αλλά επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε τη νίκη από την Γκραν Κανάρια με 86-84 στο πρώτο φιλικό της σεζόν, εκτός έδρας. Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν θετικός με έξι πόντους και πολύ καλή παρουσία στην άμυνα, που ήταν και το κλειδί για να επιστρέψει στο παιχνίδι η ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο (19-19), φτάνοντας σε διψήφια διαφορά με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού (45-34). Ο Μπόγρης ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσους Βιδορέτα να επιστρατεύει μια πεντάδα που είχε και αμυντικό προσανατολισμό. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί σταδιακά ο ρυθμός που έλειπε για να διαμορφωθεί το 58-53 (25’30’’) και στο τέλος της τρίτης περιόδου το 66-63.

Η Τενερίφη ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο επαναφέροντας το δίδυμο Χουέρτας – Σερμαντίνι, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που περίμενε. Το σκορ έγινε 73-65 και ο Έλληνας σέντερ επέστρεψε λίγο αργότερα στο παρκέ, για να γράψει και το 82-82 ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σερμαντίνι επέστρεψε, ο Φιτιπάλντο έγραψε το 84-84 με 23’’ στο ρολόι.

Στα 5’’ κέρδισε φάουλ ο Ντέγιαν Τοντόροβιτς, ο οποίος έγραψε το 84-86 με 2/2 βολές, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Μιας αναμέτρησης στη διάρκεια της οποίας και οι δύο προπονητές έκαναν πολλές δοκιμές, όπως είναι λογικό, ενώ δεν έλειψαν και τα νεύρα με τον προπονητή της Γκραν Κανάρια, Πόρφι Φισάκ, να δέχεται και τεχνική ποινή! Οι δύο ομάδες θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωπες, αυτή τη φορά στην Τενερίφη, στις 29/8.

Δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 66-63, 84-86

Ιμπεροστάρ Τενερίφη (Βιδορέτα): Φιτιπάλντο 11, Χουέρτας 7, Σάλιν 2, Ροντρίγκεθ 5, Σερμαντίνι 12, Τοντόροβιτς 8, Σουλεϊμάνοβιτς 2, Λόπεθ, Μπόγρης 6, Κάβανο 14, Γκέρα 2, Ντόρνεκαμπ 15