26.1 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Τελικός και άνοδος για την Εθνική Παίδων!

Η άνοδος είναι κι επίσημα γεγονός για την Εθνική Ομάδα Παίδων που νίκησε με 75-52 την Μεγάλη Βρετανία και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Σόφιας.

Οι Παίδες μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη, φτάνοντας στο 24-6 της πρώτης περιόδου, με τον Τσουμάνη να είναι αιχμή του δόρατος στην επίθεση. Οι Βρετανοί ισορρόπησαν το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-21.

Η Μεγάλη Βρετανία προσπάθησε να πλησιάσει στην τρίτη περίοδο και τα κατάφερε, χάρις στον Όκρος που μείωσε σε 44-36. Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου έτρεξαν με την σειρά τους ένα 10-4 και πήραν εκ νέου διαφορά ασφαλείας. Ο Ρογκαβόπουλος έκανε το 63-43 με τρεις εύστοχες βολές στο 34’ για το +20 των Παίδων που έφτασαν στην νίκη που τους χάρισε την πολυπόθητη άνοδο με σκορ 75-52.

Ο Ανδρέας Τσουμάνης σημείωσε double-double με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 16 πόντους. Για την Μεγάλη Βρετανία ο Μέιτ Όκρος πέτυχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 40-21, 54-40, 75-52

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Βλάσιος (4α, 3κλ), Ταζόπουλος 9(7ρ, 3α), Τσουμάνης 13 (14ρ, 3κλ), Ρογκαβόπουλος 16(7ρ), Λαναράς, Σωτηρίου 4, Κλωνάρας 13, Σιδηροηλίας 6, Σταυρακούκας 3, Κωστίκας 2, Καραϊσκος 2, Κάδρας 7(5κ)

Μ. Βρετανία (Βίαρ): Νόρτον-Κάφι 2, Φίνεϊ, Ντόναλντσον 5, Τσάιβ 3(1), Εζέ, Πάντζα, Σοντούνκε 2, Οκρός 14(3), Μπέιλι 4, Σουλαϊμάν 10(1), Μπάρετ 2, Χιουζ 10(2).