19.1 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Τα ριμπάουντ και ο πρώην έδωσαν τη νίκη (vids)

Η Άλμπα Βερολίνου μπήκε στο παιχνίδι "χωρίς καμία τύχη" κατά δήλωση του προπονητή της πριν το τζάμπολ. Τελικά, όχι μόνο απείλησε, αλλά και νίκησε την Βαλένθια στην Ισπανία με κατοστάρα  για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Πρωταγωνιστής ήταν ένας πρώην της, ο Λουκ Σίκμα, αλλά και τα ριμπάουντ κερδίζοντας στη μάχη της ρακέτας με 34-21!

Οι Γερμανοί έκλεψαν τις εντυπώσεις από την αρχή. Ξεκίνησαν με ένα 7-0, η Βαλένθια απάντησε με το δικό της 10-0 (10-7, 4’), αλλά η συνέχεια είχε τη σφραγίδα του παιχνιδιού της ομάδας του Αϊτο Ρενέσες. Έφτασε στο 12-19 (6’10’’) και το 19-27 (9’15’’) μετρώντας 5/9 τρίποντα και τα διπλάσια ριμπάουντ (5-10) κι αυτό με τους γηπεδούχους να έχουν 8/10 βολές και τους φιλοξενούμενους να μην έχουν πάει ούτε μια φορά στη γραμμή (και δεν πήγαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο).
Η Βαλένθια μείωνε σχετικά γρήγορα, αλλά η Άλμπα κατάφερε να φτάσει στο +10 (37-47, 17’20’’). Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος και άστοχο σουτ για να περάσουν και πάλι μπροστά (54-51, 21'), αλλά η απάντηση ήταν έτοιμη. Με ένα επιμέρους 23-3 διαμορφώθηκε το 57-74 (26'). Ο Τιμ Σνάιντερ οδήγησε τη διαφορά στο +20 (63-83, 29’30’’) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 65-83 με το επιμέρους 32-15!

H Βαλένθια έκανε την τελευταία της προσπάθεια. Τα φάουλ άρχισαν να τη βαραίνουν με τους Σίβα και Σίκμα να μετράνε πλέον από τέσσερα (33’). Ο Μάικ Τόμπεϊ πήρε πρωτοβουλίες για να διαμορφώσει το 83-92 (34’40’’) και λίγο αργότερα το 88-96 (37’). Τα επιθετικά ριμπάουντ και ο Τίμαν έδωσαν ζωή στην Άλμπα που έφτασε στη νίκη με το τελικό 100-92.

MVP: Ο Λουκ Σίκμα αγωνίστηκε στη Βαλένθια τη διετία 2015 - 17, αλλά δεν τον εμπόδισε καθόλου να δώσει τον καλύτερό του εαυτό για την Άλμπα. Ήταν ο σταθερά καλύτερος και άφησε τον αγώνα με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ καλύπτοντας και το κενό των απόντων Φοντέκιο και Έρικσον.
Η ΦΑΣΗ: Στο τέλος του πρώτου ημίχρονου οι διαιτητές κάπου έχασαν τον έλεγχο σε δύο φάσεις. Έδωσαν φάουλ πάνω στον Κάλινιτς στην προσπάθεια για τρεις πόντους σε βάρος του Σίκμα, ενώ το φάουλ είχε γίνει πριν σηκωθεί ο Σέρβος για το σουτ. Με 1’’ για το τέλος ο Σίβα σηκώθηκε για το δικό του μακρινό σουτ, ζήτησε φάουλ πάνω στο σουτ από τον Πρέπελιτς, το οποίο δεν δόθηκε ποτέ.
Διαιτητές: ΛαΜόνικα, Γιαβόρ, Ντραγκόγεβιτς
Δεκάλεπτα: 21-27, 50-51, 65-83, 100-92