21.4 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

Τα ρέστα του την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός (pics)

O Παναθηναϊκός άγγιξε τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε για να παραμείνει στο παιχνίδι, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη που ήθελε στο σπίτι της με το τελικό 81-74 έκανε το 1-2 και αναμένεται η συνέχεια της σειράς για τα play offs της Ευρωλίγκας. Οι δύο ομάδες πια είναι έτοιμες για το τέταρτο παιχνίδι τους. Και πάλι στην Ισπανία, μεθαύριο (27/4).

Ένα ισορροπημένο παιχνίδι από πλευράς σκορ έγινε στο πρώτο μισό. Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που πρώτοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα (11-7, 4’), αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις με τους Τζέιμς – Καλάθη για το 13-17 (7’30’’). Τα πρώτα άσχημα μαντάτα είχαν ήδη έρθει για τους «πράσινους» με τα δύο φάουλ του Σίνγκλετον και δύο του Γκιστ. Ο Τσάβι Πασκουάλ έκανε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές, αναζητώντας ανάσες, αλλά και λύσεις για τους παίκτες του, βλέποντας όμως τους Ισπανούς να φτάνουν ως το +6 (26-20, 13’15’’).

Η κατάσταση ισορρόπησε και πάλι όταν ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις στην άμυνα που του έδωσαν εύκολα καλάθια στην επίθεση. Γκιστ και Γκάμπριελ έγιναν οι εκφραστές αυτής της προσπάθειας επιθετικά με τον Ματ Λοτζέσκι να δίνει και πάλι το προβάδισμα από τα 6μ75 (15’48’’). Οι δύο ομάδες έφτασαν στο... Χ (34-34, 18’50’’) με τον Νικ Καλάθης, αλλά το τελευταίο λεπτό ανήκε στους γηπεδούχους που οδήγησαν στο 40-34. Σε αυτό το τελευταίο λεπτό πάντως οι διαιτητές πρόλαβαν να χρεώσουν και τον Κρις Σίνγκλετον με τρίτο φάουλ!

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παιχνίδι όπως δεν θα έπρεπε! Η διαφορά έφτασε στο +12 (46-34, 21’45’’) με τις διαμαρτυρίες του Παναθηναϊκού για αποφάσεις των διαιτητών να συνεχίζονται. Και μια δεύτερη τεχνική ποινή, αυτή τη φορά στον Νικ Καλάθη να δίνεται! Οι «πράσινοι» ευστόχησαν για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο στο 26’10’’ με ένα τρίποντο του Σίνγκλετον, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε και στο +13 (50-37), πριν Ντένμον και Καλάθης μειιώσουν στους οχτώ (50-42, 26’10’’).

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» κέρδισε και το φάουλ σε προσπάθεια από τα 6μ75 για το 53-44 (27’) και στη συνέχεια ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 55-50 (29’30’’). Ο Τζέιμς Γκιστ έφερε τον Παναθηναϊκό ένα βήμα πιο κοντά με ένα «γκολ φάουλ» για το 57-53 και ακόμη πιο κοντά (62-61, 34'). H... ποδοσφαιρική απόκρουση του Γιουλ στην πάσα του Ντένμον προς τον Γκιστ πέρασε απαρατήρητη από τους διαιτητές και ο Ισπανός γκαρντ στην άλλη πλευρά ευστόχησε σε τρίποντο για το 67-63 (36'). Και σε ένα ακόμη για το 70-63 (36'32'').

O Καλάθης ήταν και πάλι εκεί να απαντήσει, ο Σίνγκλετον μείωσε και πάλι στους τρεις (70-67, 37'30'') και ο Τζέιμς έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια με ένα σουτ τριών πόντων (70-70, 37'43'') κάνοντας το γήπεδο που είχε πάρει φωτιά να σιωπήσει. Στο λιγότερο από ένα λεπτό η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε τρία συνεχόμενα φάουλ και ο Ρέγες έγραψε το 71-70 (38'07''). Ο Κάρολ έδωσε βαθιά ανάσα στους γηπεδούχους 1'11'' πριν το τέλος (73-70). Ο Μάικ Τζέιμς μείωσε και πάλι (73-72, 39') με τους διαιτητές να δίνουν από ένα φάουλ σε Αγιόν και Σίνγκλετον. Ο Τζέισι Κάρολ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα με ένα τρίποντο με πολύ γρήγορη εκτέλεση, παίρνοντας και το φάουλ από τον Καλάθη! Το... τετράποντο έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην Ρεάλ Μαδρίτης (77-72 με 45'' στο ρολόι) που σφραγίστηκε με το τελικό 81-74.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΙΝΗ: Δεν τον έχουμε συνηθίσει εκτός εαυτού είναι η αλήθεια. Αλλά ο Τσάβι Πασκουάλ βγήκε εκτός εαυτού λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όταν διαμαρτυρήθηκε για μια απόφαση των διαιτητών. Ο Καταλανός τεχνικός έγινε έξαλλος και χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τους ρέφερι.

ΤΡΕΛΗ ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: O Παναθηναϊκός έδειχνε να καταρρέει μετά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με την Ρεάλ Μαδρίτης να φτάνει στο 50-37. Το 34-34 (18'45'') έγινε 50-37 (25'), αλλά στο δεύτερο πεντάλεπτο οι "πράσινοι" έκαναν ένα 16-7 για να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να το διεκδικήσουν ως το φινάλε.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Γιοβάνοβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 57-53, 81-74