25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Τα επτά…καλά της μοίρας του

Και το σερί καλά κρατεί, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην 7η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα. Με τον Τέραν Πέτεγουεϊ να κάνει πράγματα και θαύματα (34π.), η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε στην Πυλαία και του εξαιρετικού Λαυρίου (92-87) και μέσα σε μια εβδομάδα - μετά και το μεγάλο διπλό επί της ΑΕΚ - έγινε το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Για τον Δικέφαλο του Βορρά, η 7η συνεχόμενη νίκη του αποτελεί ρεκόρ και αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία δεδομένου ότι έλειπαν από τους γηπεδούχους τόσο ο Αντώνης Κόνιαρης όσο και ο Λάκι Τζόουνς λόγω τραυματισμού. Το σκορ μπορεί να άνοιξε και οι δύο ομάδες να πρόσφεραν όμορφο θέαμα στους 3000 και πλέον φίλους του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο Παλατάκι, αλλά οι Θεσσαλονικείς έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με την άμυνα.

Με ηγέτη τον Πέτεγουεϊ αλλά και συμπαραστάτες τους Μαργαρίτη και Γκός οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 27-16 στο δεκάλεπτο με σερί 14-3 μάλιστα καθώς λίγο πριν οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 13-13.  Με νέο καλάθι του Πέτεγουεϊ (που έφτανε σε εκείνο το σημείο τους 13 πόντους) ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά στο ανώτατο σημείο της (+13) όταν προηγήθηκε με 29-16. Κάπου εκεί το Λαύριο άρχισε να παίζει λίγο καλύτερα στην άμυνα, ενώ επιθετικά ανέβηκε ο Μούρ και κάπως έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στον πόντο (44-43 ο ΠΑΟΚ) με το Λαύριο να έχει σημειώσει στα τελευταία οκτώ λεπτά του ημιχρόνου 28 πόντους !

Η αντεπίθεση των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με Νίξον και Ουίγκινς να έχουν πάρει τη σκυτάλη από τον Μούρ. Ετσι το Λαύριο προηγήθηκε με 57-50 στο 24' συμπληρώνοντας ένα φοβερό σερί από το 11' και μετά, 41-21 !  Σε εκείνο το σημείο ζητήθηκε από τον ρέφερι Πηλοϊδη και η συνδρομή της αστυνομίας λόγω έντονων αποδοκιμασιών των φίλων του ΠΑΟΚ, ο οποίος πάντως αφυπνίστηκε και κάλυψε γρήγορα τη διαφορά και ξαναπέρασε μπροστά (60-57) με ένα σερί 10-0 από Πέτεγουεϊ, Γκος και Κρουμπάλι. Από εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ φλερτάρισε ακόμα και με τη διαφορά των 18 πόντων που είχε χάσει στο Λαύρι0, καθώς προηγήθηκε με ακόμα και με 14 (77-63) αλλά τα απανωτά λάθη των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την αντεπίθεση των παικτών του Χρήστου Σερέλη έδωσαν χαρακτήρα θρίλερ στο παιχνίδι (86-83' στα 16'') αλλά ο ΠΑΟΚ δεν αυτοκτόνησε

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 62-58, 92-87

Ανθρωπος του αγώνα: Θέλει και ρώτημα ;  Ο Τέραν Πέτεγουεϊ έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 34 πόντους ( 9/10 διπ., 3/7 τρ., 7/12 β., 6-1 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Το 61% στα δίποντα (19/31), τα 35 ριμπάουντ και οι 15 ασίστ συνετέλεσαν στο να πάρει ο ΠΑΟΚ ακόμα και διαφορά, όμως οι εννέα χαμένες βολές (οι τέσσερις μαζεμένες στο τέλος) και τα 13 λάθη του