19.9 C

Τα «έσπασε» η Αρμάνι, μείωσε η Τρέντο

Η Τρέντο επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 72-65 στον τρίτο τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος και μείωσε σε 2-1.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων και ολοκληρώθηκε με 17-17.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι παίζοντας σπουδαία άμυνα προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 35-31.

Το τρίτο κομμάτι του αγώνα ήταν και το πλέον καθοριστικό, καθώς το επιμέρους 23-17 υπέρ της Τρέντο ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (58-48).

Στα τελευταία λεπτά οι Λομβαρδοί κυνήγησαν μία μεγάλη ανατροπή και μείωσαν από 62-48 σε 62-58, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και με τη βοήθεια του κόσμου τους πήραν τον αγώνα με 72-65 και μείωσαν σε 2-1.

Ο Ντόμινικ Σάτον ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές με 19 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Χογκ.

Από την πλευρά των ηττημένων, Κέρτις Τζέρελς και Ντάιρις Μπέρτανς σημείωσαν από 13.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.