25.2 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Τα έβαλε ο Ουίλιαμς για τη Βαλένθια (vids)

Εντός έδρας νίκη με 65-63 πήρε η Βαλένθια απέναντι στη Βιλερμπάν, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Euroleague σε ένα παιχνίδι που δε διεκδικούσε δάφνες ποιότητας.

Η παράδοση επιβεβαιώθηκε, αφού κάθε φορά που συναντώνται οι δύο ομάδες οι γηπεδούχοι βγαίνουν νικητές, κάτι που έχει συμβεί 4 φορές στην Euroleague και 6 φορές στο Eurocup την τελευταία δεκαετία.

O Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου με 15 πόντους (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές) και 5 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ, ο πρωτοεμφανιζόμενος Μουσταφά Φολ έδειξε θετικά δείγματα, μετρώντας 14 πόντους (5/7 δίποντα, 4/7 βολές).

Νοθρά ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο (18-17 στο 10'00"). Η Βαλένθια άρχισε να ανεβάζει στροφές και βρέθηκε μπροστά με 12 πόντους (37-25) στο 16'28", ωστόσο η Βιλερμπάν από εκείνο το σημείο και έπειτα «ψαλίδησε» τη διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-33 πριν την ανάπαυλα.

Μέτρια από πλευράς σκορ και θεάματος η τρίτη περίοδος, με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να είναι η αχτίδα φωτός για τους γηπεδούχους.

Λάθη και αστοχία και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «νυχτερίδες» έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, μέχρι που ο Πολ Λακόμπ έφερε το ματς στα ίσια (63-63) με 25 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Σαμ Βαν Ρόσομ έγραψε το 65-63, 16" πριν το φινάλε. Η Βαλένθια, έχοντας κάνει μόλις ένα φάουλ στα προηγούμενα 9 μισή λεπτά, κατάφερε να «ροκανίσει» τον χρόνο και ο Αμίνε Νούα αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έμοιαζε εντελώς έξω από τα νερά του, πετυχαίνοντας μόλις 6 πόντους (οι 4 εξ'αυτών από τη γραμμή της φιλανθρωπίας).

ΑΣΤΟΧΙΑ: Ιδιαίτερα άστοχες αμφότερες οι ομάδες, ιδίως από το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν μόλις 3/20 μακρινά σουτ και οι φιλοξενούμενοι 6/24.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-33, 50-47, 65-63