21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

«Ταγκό» τετράδας

Πάθος και συγκίνηση για τους «Γκαούτσος»...

Σε τετράδα Παγκοσμίου Κυπέλλου επιστρέφει η Αργεντινή, η οποία παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ, πέρασε πάνω από την Σερβία, κερδίζοντας την με 97-87, έχοντας ως κορυφαίους τους μοναδικούς Λουίς Σκόλα (20 π.) και Φακούντο Καμπάτζο (18 π., 12 ασίστ). Στον αντίποδα η Σερβία του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς, που ξεκίνησε ακόμα και ως φαβορί και το χρυσό μετάλλιο, μένουν εκτός, δείχνοντας κακό πρόσωπο, κάτι που έδειξαν και στην ήττα τους από την Ισπανία, και παίζοντας για τις θέσεις 5-8 μπορούν κάλλιστα να μιλούν για μέγιστη αποτυχία.

Η ομάδα του Σέρχιο Ερνάντεζ μπήκε με το μαχαίρι στο στόμα από τα πρώτα λεπτά, και φτάνοντας στο 12-4 (3') έδειξε τις διαθέσεις της, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-23, και έχοντας τον Καμπάτζο να έχει μοιράσει 6 ασίστ. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς εκτός από τον Νίκολα Γιόκιτς , ο οποίος είχε τους 14 από τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, είδες όλους τους υπόλοιπους ψηλούς της να μην έχουν πόντο, με τους Μαριάνοβιτς, Ραντούλιτσα να μένουν στο μηδέν. Έτσι, με ένα σερί 9-0 έφτασαν στο 36-28  στο 14', για να κλείσουν το ημίχρονο στο 54-49, έχοντας 9/16 τρίποντα, και τους Βιλντόζα και Γκαρίνο να έχουν 5/7.Εντυπωσιακό το 25-8 στα ριμπάουντ των Σέρβων.

Ο ρυθμός έπεσε στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Γκούντουριτς με τρίποντο έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του (68-70) στα 19'' της τέταρτης περιόδου, σημείο που μίλησε η κλάση των Σκόλα και Καμπάτζο, οι οποίοι ουσιαστικά έκαναν σμπαράλια την αμυντική τακτική του Σάσα Τζόρτζεβιτς, και με ένα επιμέρους σκορ 21-8, έφεραν την Αργεντινή στο +11 (89-78) στο 2'30''. Οι Σέρβοι δια χειρός Μπογκντάνοβιτς προσπάθησαν να αντιδράσουν, και μείωσαν σε 91-85 στο 1'20'', αλλά ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Καμπάτζο, και ένα κλέψιμο που συνδυάστηκε με κάρφωμα από τον Ντεκ (95-85) έκριναν οριστικά το παιχνίδι στα 48''.

Η Αργεντινή, η οποία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον νικητή των Η.Π.Α με Γαλλία, και επιστρέφει στη ζώνη των μεταλλίων μετά το 2006 και την τέταρτη θέση στην Σαιτάμα, πέντε παίκτες βρέθηκαν σε διψήφια νούμερα, με τον Λουίς Σκόλα στα 39 του χρόνια να έχει 20 πόντους (7/13 σουτ, 5 ριμπ.), ενώ τρομερός και φοβερός ήταν ο Φακούντο Καμπάτζο με 18 πόντους (7/12 σουτ), 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο συμπαίκτης του στην Ρεάλ Μαδρίτης, Γκάμπριελ Ντεκ με 13 πόντους (5/8 διπ.) και 8 ριμπάουντ. Οι Σέρβοι μπορεί να κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (42-29), αλλά πήραν πόντους εντός του ζωγραφιστού μόνο από τον Νίκολα Γιόκιτς (16 π., 6/11 σουτ, 10 ριμπ., 5 ασίστ), ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 21 πόντους με 6/13 σουτ και ο Νεμάνια Μπιέλτισα 18 πόντους (5/17 σουτ) και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα : 25-23, 54-49, 68-67, 97-87