27.2 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Τίμα – Βαζίνσκι σημειώσατε 1

Η Μπασκόνια προσπέρασε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, είχε έναν... άχαστο Γιάνις Τίμα και πήρε τη νίκη από την Ουνικάχα Μάλαγα με 88-82 στην 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αφήνοντας ... παραπονεμένο τον Άνταμ Βαζίνσκι, ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Μετά από ένα μάλλον νωθρό πρώτο 15λεπτο, στο οποίο η Μπασκόνια είχε τον απόλυτο έλεγχο (16-6 στο 5’, 27-12 στο 10’, 32-29 στο 14’), η Ουνικάχα Μάλαγα με τους Βαζίνσκι και ΜακΚάλουμ σε πρώτο πλάνο και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να ακολουθεί άρχισε να μειώνει. ‘Εφτασε στο 36-34 (18’30’’), με την επιστροφή στο παρκέ μετά το ημίχρονο προηγήθηκε με τρεις πόντους (41-44, 21’37’’) με ένα γκολ φάουλ του Σουάρεθ και λίγο αργότερα με τέσσερις (45-49, 24’12’’) με τον Βαζίσνκι.

Η επιστροφή του Μπομπουά στο παιχνίδι βοήθησε τους γηπεδούχους (είχε χρεωθεί νωρίς με τρία φάουλ) και ήταν και αυτός με στη λήξη της τρίτης περιόδου έγραψε το 59-56. Σενγκέλια και Βόιτμαν οδήγησαν από το 64-64 (33’40’’) στο 71-64 (35’) με διαδοχικά τρίποντα από τις δύο ομάδες να ακολουθούν για το 77-70 (36’12’’), πριν ο Σενγκέλια γράψει το 79-70 (36’40’’). Η «μονομαχία» στο σκοράρισμα συνεχίστηκε ανάμεσα στον Τίμα και τον Βαζίνσκι, με πολλά σουτ από τα 6μ75 και τους δυο τους να κάνουν ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα. Με τον Λετονό Γιάνις Τίμα να αναδεικνύεται νικητής εκεί που μετράει περισσότερο: Στο τελικό σκορ. Σημείωσε 24 πόντους, ο Βαζίνσκι σημείωσε 25, αλλά η Μπασκόνια ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με το τελικό 88-82.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Μαντίλα (Φινλανδία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα: 27-12, 41-36, 59-56, 88-82