21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Τέλος στο σερί από… πράσινα χέρια (pics)

Το σερί του Παναθηναϊκού έλαβε τέλος στις πέντε νίκες. Στο ντέρμπι των "πράσινων" στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με το τελικό 80-74 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Εύστοχος μέσα από τη γραμμή των 6μ75 (6/7) και κερδίζοντας σχεδόν τριπλάσιες μάχες στα ριμπάουντ (11-4) στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει και να διατηρήσει το προβάδισμα σε όλη την περίοδο, με μοναδική παρένθεση το 8-7 από τον Καβαλιάουσκας. Ο Πασκουάλ είδε την ομάδα του να φτάνει στο 3-7 (3’30’’), αλλά ταυτόχρονα είδε από το δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης τον Τζέιμς Γκιστ να χρεώνεται με δύο φάουλ . Κάτι που σε πρώτη φάση δεν φάνηκε να επηρεάζει την ελληνική ομάδα που έφτασε στο 8-17 (9’) παίρνοντας πράγματα από όλους όσους πάτησαν παρκέ με τον Σίνγκλετον να γράφει το 10-20 με το δεύτερο τρίποντο του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο: Αυτό το 2/11 ήταν και το μελανό σημείο της στατιστικής του.

Mε την επιστροφή στο παρκέ, ήρθε η ώρα του Λεκαβίτσιους να ευστοχήσει σε ένα γήπεδο που γνωρίζει καλά για το +12 (10-22).

Ο Πασκουάλ επιστράτευσε και πάλι τον Γκιστ, αλλά σχεδόν με την επιστροφή του χρεώθηκε και με τρίτο φάουλ (13’). Όλα αυτά με τους Λιθουανούς να έχουν πλησιάσει με ένα 7-0 (17-22). Ένα σερί που έσπασε από τα 6μ75 ο Κέι Σι Ρίβερς (17-25, 14΄). Οι Λιθουανοί μείωσαν στους τρεις (24-27, 17’) με το παιχνίδι τους να γίνεται πιο "σκληρό", η διαφορά πήγε και πάλι στο +6 (27-33, 19’), αλλά ένα 4-0 σε λιγότερο από ένα λεπτό έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 31-33. Σημαντικό στοιχείο; Τα ριμπάουντ είχαν γίνει 18-17 για την Ζαλγκίρις στα μισά του αγώνα!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση της Ζαλγκίρις. Ο Πααθηναϊκός έδειχνε εκτός ρυθμού, τα ποσοστά του εντός πεδιάς έπεσαν κατακόρυφα (10/21 δίποντα στο 25’), ενώ το πρόβλημα με τα φάουλ του Γκιστ αποσυντόνισε και την γραμμή των ψηλώ και την άμυνα. Οι γηπεδούχοι με την ενέργεια ενός κατάμεστου  και πραγματικά θορυβώδους γηπέδου, αλλά και καλές συνεργασίες έφτασαν στο +10 (50-40, 26’) και ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, μετά από την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Πασκουάλ (55-42, 27’). Και σαν κερασάκι στην τούρτα ήρθε και η αστοχία στις βολές: 10/19 στο 27’ με  το επιμέρους στην τρίτη περίοδο να φτάνει στο 26-9 (57-42. 28’) πριν ολοκληρωθεί με την Ζαλγκίρις στο +17 (64-47).

Ο Νίκος Παππάς ήταν αυτός που έδωσε κάποιες ανάσες στον Παναθηναϊκό, με τρία συνεχόμενα τρίποντα στην έναρξη της τέταρτης περιόδου για το 66-56 (32').

Κι ένα ακόμη λίγο αργότερα (70-59, 33’) με τον Ρίβερς να παίρνει τη σκυτάλη με πέντε συνεχόμενους πόντους για το (70-64, 35’’) και τον Σίνγκλετον να ακολουθεί κι αυτός από μακρινή απόσταση για το 72-67 (35’50’’). Η απάντηση της Ζαλγκίρις ήρθε (76-67, 37'), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε (76-71, 37'40''), αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη στα χέρια τους με το τελικό 80-74.

Οι αριθμοί: Πάντα έχουν τον τρόπο τους να λένε την ιστορία ενός αγώνα. Ο Παναθηναϊκός έχασε το τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 33-14. Και είχε από τη γραμμή 17/30 ελεύθερες βολές.Και επίσης ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο τα ριμπάουντ ήταν 4-11, ο αγώνας τελείωσε με τα "σκουπίδια" να είναι 37-24. Κοινώς 33-13 για την Ζαλγκίρις στα τρία δεκάλεπτα που ακολούθησαν.

Επιστροφές: Πριν το τζάμπολ τιμήθηκε ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος μέχρι πέρυσι φορούσε τη φανέλα της Ζαλγκίρις Κάουνας, ουσιαστικά "μεγάλωσε" μέσα στην ομάδα και αγωνιζόταν για υπό τις οδηγίες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Σε γνώριμα λημέρια επέστρεψε και ο Ίαν Βουγιούκας που αγωνίστηκε στη Λιθουανία πριν από δύο σεζόν.

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Πατέρνικο (Ρουμανία), Ρομάνο (Ισραήλ)

Δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74