17.7 C

Σώθηκε μέσω… Βόλου η Εθνική Εφήβων (pics)

H Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από την Φινλανδία στον αγώνα για τις θέσεις 13-14 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, που ολοκληρώνεται σήμερα στην Λετονία. Το τελικό 89-85 κράτησε τους Φινλανδούς στην Α' Κατηγορία, αλλά και την Ελλάδα, καθώς η χώρα μας θα διοργανώσει το Ευρωπαϊκό Εφήβων 2019 στο Βόλο οπότε δεν υπήρχε θέμα υποβιβασμού στην Β' Κατηγορία.

Ένα μικρό προβάδισμα το είχε η ελληνική ομάδα στο πρώτο μισό του αγώνα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις δύο φορές (13-12 στο 6’13’’ και 33-32 στο 19’), χωρίς όμως και να μπορεί να ξεφύγει. Η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ήταν οι πέντε πόντοι (15-20, 8’) σε ένα εικοσάλεπτο που επιθετικά το μερίδιο του λέοντος πήρε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, με αποτέλεσμα να σημειώσει 20 πόντους στο διάστημα αυτό με 8/13 σουτ και 5 ριμπάουντ. Το πρώτο μισό έκλεισε 34-37, αφήνοντας... ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Η Φινλανδία έκανε το δικό της παιχνίδι, βρήκε ανοιχτά μακρινά σουτ, ήταν και εύστοχη και με 3/3 πήρε ένα προβάδισμα που έφτασε στο +6 (45-39, 22’20’’) νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο και λίγο αργότερα στο +9 (53-44, 26’), για να πάρει η διαφορά και διψήφια τιμή για πρώτη φορά (56-46, 28’). Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +11 (60-49, 29’45’’), αλλά Κουρτίδης και Σανδραμάνης μείωσαν (60-57, 32’).

Ο Αρσενόπουλος προστέθηκε στην εξίσωση και επιθετικά, για να ισοφαρίσει από τα 6μ75 (60-60, 32’46’’). Και πάλι όμως η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ (72-63, 37’27’’). Δεν άφησε το παιχνίδι όμως και με δύο τρίποντα από Γάργαλη (είχε νωρίτερα και ένα "γκολ φάουλ) και Ρογκαβόπουλο ισοφάρισε σε 75-75 με 8'' για το τέλος.  Ο Γιαντούνεν δεν βρήκε το στόχο στο σουτ που επιχείρησε και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Ο Τσιρογιάννης έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (79-81), αλλά η απάντηση ήρθε με δύο εύστοχα σουτ από τα 6μ75 (85-81). Με 24'' να απομένουν ο Γάργαλης μείωσε (85-83), ο Ταχβανάινεν ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (87-83) με τον Ρογκαβόπουλο να μειώνει και πάλι στους δύο (87-83) με 15'' για την ολοκλήρωση και της πεντάλεπτης παράτασης. Το φάουλ του Χατζηδάκη στα 7'' έστειλε τον Γκρανλουντ στην γραμμή, ο οποίος με 2/2 διαμόρφωσε το 89-85 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στο παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ δύσκολα μπορείς να επιλέξεις κάποιον άλλον πλην του Νίκου Ρογκαβόπουλου για πρόσωπο του αγώνα. Συν το τρελό τρίποντο που οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Δίπλα του όμως θα πρέπει να μπει και ο Βασίλης Γάργαλης με εξίσου μεγάλη προσφορά και ένα ακόμη double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Όχι πως φταίει η διαιτησία ή κάτι τέτοιο, αλλά δύσκολα βλέπεις και σε αγώνα που έχει πάει στην παράταση η μία ομάδα να εκτελεί 5/6 βολές. Έτσι για την ιστορία η Φινλανδία μέτρησε 18/24.

Διαιτητές: Τσίτσι (Αλβανία), Μπεγιάτ (Νορβηγία), Μπισουέλ (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 21-22, 34-37, 60-49, 75-75, 89-85