18.1 C

Σόκαρε τη Φενέρ στην παράταση η Μπάνβιτ (vids)

Ήττα εκτός προγράμματος για την Φενέρμπαχτσε. Η Μπάνβιτ καλύτερη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κατάφερε να πάρει μια διαφορά και τελικά και τη νίκη με το τελικό 83-78 στο έξτρα πεντάλεπτο. H ήττα αυτή ήταν η μόλις δεύτερη για την ομάδα του Ομπράντοβιτς σε 13 αγωνιστικές στην Τουρκία. Στην Ευρωλίγκα να θυμίσουμε πως βρίσκεται στο 15-1 με την μοναδική ήττα να έχει έρθει από τούρκικη ομάδα: Την Αναντόλου Έφες.

Η Μπάνβιτ υποχρέωσε την Φενέρ να την "κυνηγά" στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε 27-20. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψε από τα αποδυτήρια σαφώς βελτιωμένη σε όλους τους τομείς και με ένα επιμέρους 24-11 πήρε τα ηνία. Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει με τους γηπεδούχους να αντιδρούν. Το 38-44 (31') έγινε 56-50 (37') και 60-52 (38'). Η Φενέρ κατάφερε να επιστρέψει, έφερε τον αγώνα στα ίσια (62-62) με τον Λοβέρν να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (66-66).

Εκεί οι γηπεδούχοι φάνηκαν καλύτεροι, έμειναν όρθιοι ακόμη κι όταν ο Ντατόμε έγραψε το 72-73, διαμορφώνοντας με ένα 9-0 το 81-73 στο δρόμο τους για το τελικό 83-78.

Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 11 πόντους , είχε 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Ο Νικολό Μέλι με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Φενέρμπαχτσε, ο Ντίξον πρόσθεσε 16 και από 10 είχαν οι Ντατόμε και Λοβέρν. Για την Μπάνβιτ που έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής είχε 20 πόντους ο Μόργκαν, ο Νιλ σημείωσε 17, ο Πέρεθ πρόσθεσε 16 και ο Μακένζι Μουρ 12, ενώ ο Σέλτον είχε 5. Η πεντάδα αυτή σχεδόν έβγαλε όλο το παιχνίδι, αφού το λιγότερο που έπαιξαν ήταν 33'16'' (ο Μουρ). Σέλτον και Νιλ βρέθηκαν εκτός παρκέ μόλις για 1'30'' έκαστος!