23.7 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

“Σφαλιάρα” και από την Μούρθια η Μπαρτσελόνα (vids, pics)

Ο αγώνας στη Βαρκελώνη ήταν απλά... μπάσκετ. Η Μούρθια βρέθηκε ακόμη και στο +16, αλλά το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, στα τελευταία δευτερόλεπτα με την Μπαρτσελόνα να δείχνει για μία ακόμη φορά πως έχει θέματα να λύσει, ιδιαίτερα στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που τελικά πήραν τη νίκη και μάλιστα για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην έδρα των Καταλανών με το τελικό 94-97, μετά από ένα 18-0!

Η ΜόραΜανκ Ανδόρρα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη από την Ιμπεροστάρ Τενερίφε με 58-48 και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να μετράει σε 19’25’’, 3 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Μπανταλόνα και Σεβίλλη αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή που χαμογέλασε τελικά ήταν η Μπανταλόνα με το τελικό 81-76. Η Μπιλμπάο έκανε λίγο τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην Γκιπουθκόα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 91-87 εκτός έδρας.

Οι αγώνες αναλυτικά

H Μπαρτσελόνα δεν είναι καλά και το έδειξε για μία ακόμη φορά. Η Μούρθια το έδειξε για μία ακόμη φορά. Μπορεί να έχει λύσεις στην επίθεση, μπορεί να έχει ένα πιο γεμάτο ρόστερ ίσως και σίγουρα όχι τους τραυματισμούς που είχε πέρυσι, αλλά οι Καταλανοί έδειξαν για μία ακόμη φορά πως στην άμυνα έχει θέματα, τα οποία πρέπει να λύσει άμεσα, καθώς έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα της. O αγώνας άρχισε με την υποδοχή και το χειροκρότημα στον Μπραντ Όλεσον νυν της Μούθρια, που φόρεσε τη φανέλα της Μπαρτσελόνα όμως για τέσσερα χρόνια.

Η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο είχε το προβάδισμα σε όλο σχεδόν τον αγώνα, έφτασε στο 33-43 (16’) με τρία συνεχόμενα τρίποντα. Η Μπαρτσελόνα προσπέρασε (52-50, 21’) με ένα 19-7, οι δύο ομάδες έμειναν για λίγο κοντά στο σκορ, αλλά η Μούρθια ξέφυγε και πάλι με γρήγορο τέμπο και εύστοχα σουτ από τα 6μ75 για να φτάσει ως το +16 (67-83, 32’20’’). Δύο τρίποντα του Πρέσι έδωσαν ανάσες (73-83), αλλά ο Ουρτασούν ήταν εκεί για να δώσει απάντηση με τον ίδιο τρόπο (75-89, 35΄45΄΄). Ο άνθρωπος της τέταρτης περιόδου, δίπλα στον σταθερά καλό Ερτέλ ήταν ο Πρέσι. Οι δυο τους οδήγησαν στο 83-89 με 1’34’’ για τη λήξη. Ένα φάουλ του Πρέσι όμως έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε στο 83-91 και έκανε το ίδιο και ο Ερτέλ (85-93) με 1’21’’ για το τέλος. Το φινάλε ήταν απλά... μπασκετικό! Η Μπαρτσελόνα θυμήθηκε να παίξει άμυνα, άσκησε πίεση σε όλο το γήπεδο και 25’’ πριν τη λήξη ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 93-94! Οι φιλοξενούμενοι όμως έμειναν ψύχραιμοι όταν χρειάστηκε και έφτασαν στο τελικό 94-97.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Την ολοκληρωτική ανατροπή σε ένα παιχνίδι που δεν είναι και συνηθισμένο να βλέπεις στην Ισπανία έκανε η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα. Από το 5-12 της πρώτης περιόδου, έφτασε στη νίκη με 58-48, ένα σκορ ιδιαίτερα φτωχό για την ACB. Οι γηπεδούχοι έκαναν την δική τους ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στον αγώνα για πρώτη φορά στο τέλος της τρίτης περιόδου με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να γράφει το 34-35 (29’40’’). Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε έμοιαζε μπλοκαρισμένη επιθετικά, σαν να μην είχε πλέον λύσεις και τελικά γνώρισε την ήττα, την μόλις δεύτερή της στο πρωτάθλημα. Και η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα πήρε την μόλις δεύτερη νίκη της.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν από την αρχή ως το φινάλε για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που τα κατάφεραν, κυρίως χάρη σε ένα καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο που τους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει στο θετικό αποτέλεσμα, διατηρώντας το ως το τέλος.

Η Μπιλμπάο μπήκε στο παιχνίδι κάτι παραπάνω από... φορτσάτη εκτός έδρας φτάνοντας να προηγηθεί 43-28 στο ημίχρονο. Η Γκιπουθκόα, που είδε τον προπονητή της να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές...

...αντέδρασε, δυσκόλεψε τη ζωή των φιλοξενούμενων, που όμως άντεξαν και έφτασαν στη νίκη που αναζητούσαν με το 91-87 και τον Ντέγιαν Τοντόροβιτς να κάνει ένα ακόμη πολύ καλό, θεαματικά και ουσιαστικό παιχνίδι, φτάνοντας στους 22 πόντους. Από κοντά και ο Άλεξ Μούμπρου με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.