23.9 C

Σφαιρόπουλος… εξπρές!

Σε... περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στην Βιλερμπάν, η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς επικράτησε με 93-62 και έφτασε με στο 7-4 στην φετινή Euroleague.

Οι παίχτες του Ελληνα κόουτς δεν μπήκαν από την αρχή φουριόζοι, γεγονός που τον ανάγκασε να τους τα... ψάλλει στα πρώτα τάιμ άουτ. Η Βιλερμπάν εμφανίστηκε ανταγωνιστική στο ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Ωστόσο, άντεξε μόλις για δέκα λεπτά. Το 20-17 της πρώτης περιόδου μετατράπηκε γρήγορα σε 33-21, χάρη σε Ντιμπαρτολομέο και Ζούσμαν. Από εκεί και πέρα οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν ποτέ, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Λάιτι και Γεκιρί. Το ημίχρονο βρήκε την Μακάμπι να προηγείται με 43-34.

Το δεύτερο μέρος ήταν ακόμα πιο καταιγιστικό για την "ομάδα του λαού". Με τους Σκότι Ουιμπέκιν, Νέιτ Ουόλτερς και Τζέικ Κοέν να παίρνουν την σκυτάλη, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το γήπεδο και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση, αλλά και τρομερή ενέργεια στην άμυνα, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +20, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν στις ορέξεις της ομάδας του Σφαιρόπουλου. Η 4η περίοδος, όπως είναι λογικό, ήταν διαδικαστική με την Μακάμπι να κάνει σόου και να ανεβάζει τη διαφορά ακόμα περισσότερο, δείχνοντας για ακόμα μία φορά, πως φέτος έχει βάλει... πλώρη για μεγάλα πράγματα. Το τελικό 93-62 αντικατοπτρίζει άψογα όσα έγιναν στο παρκέ.

Ο MVP: Ο Κοέν με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ σε μόλις 15 λεπτά συμμετοχής ήταν η απόλυτη έκπληξη, αποδεικνύοντας το μεγάλο βάθος του πάγκου των Ισραηλινών.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 10 περισσότερα ριμπάουντ (36-26) και 9 περισσότερες ασίστ (19-10), θα ήταν αδύνατο να μην φύγει νικήτρια από το γήπεδο η Μακάμπι, που υπερίσχυσε σε όλους τους τομείς του αγώνα.