20.2 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Συνεχίζει σε χαμηλές πτήσεις η Γαλατά (vids)

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος η Γαλτάσαραϊ και η Αφιόν Μπελεντίγε διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με την δεύτερη να φτάνει σχεδόν αβίαστα στην νίκη. Η Αφιόν Μπελεντίγε, παίζοντας στην έδρα της, είχε το έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη την διάρκειά του. Μοναδική εξαίρεση ήταν η τρίτη περίοδος, όταν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ψαλιδίσουν μια διαφορά 14 πόντων, μπαίνοντας στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, όντας μπροστά με 67-68. Η Γαλατά όμως δεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο είδε τους οικοδεσπότες να τρέχουν μεγάλα επιμέρους σερί και να εξασφαλίζουν την νίκη με 97-80.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Κρις Ράιτ, ο οποίος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 27 πόντους και 11 ασίστ, μένοντας μέσα στο παρκέ σε όλο το ματς.

Με αυτή την νίκη η  Αφιόν Μπελεντίγε συνεχίζει να φιγουράρει στις προνομιούχες θέσεις της οχτάδας με ρεκόρ 6-6, ενώ η Γαλατάσαραϊ βρίσκεται στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-8.