22.3 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Συνεχίζει η κατηφόρα στο Ορτέζ για τη Λε Μαν (vid)

Η προβληματική εικόνα της πρωταθλήτριας Λε Μαν στη Γαλλία συνεχίζεται, καθώς ηττήθηκε και στην έδρα της Ορτέζ, με 91-90 στην παράταση, με θύτη τον Σι Τζέι Χάρις.

Σι Τζέι Χάρις και... κάτω η Λε Μαν για άλλη μια φορά στο πρωτάθλημα Γαλλίας, με τον Αμερικανό να σημειώνει δύο βολές για το τελικό 91-90 στην παράταση. Σε ένα παιχνίδι με ουκ ολίγες διακυμάνσεις, οι γηπεδούχοι είχαν βρεθεί και στο τέλος της κανονικής διάρκειας σε θέση οδηγού, αλλά με τρίποντο του Τόμπσον, οι πρωταθλητές έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Αυτό, που θα αποφάσιζε το αποτέλεσμα, όμως, ήταν ο Χάρις, σκοράροντας από τα 4.5 μέτρα, όντας ψύχραιμος.

Ο ήρωας του αγώνα ήταν και πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με 25 πόντους και 8/15 σουτ, ενώ double double 24 πόντων και 10 ριμπάουντ είχε ο Βιτάλις Τσικόκο. Για τους ηττημένους, κορυφαίος ήταν ο λυτρωτής της κανονικής διάρκειας, Μάικλ Τόμπσον, με 26 πόντους.