22.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Συμπλήρωσε το «παζλ» στους «4» η Βαλένθια (vids)

Στα ημιτελικά της ACB βρίσκεται η Βαλένθια, που επικράτησε στις λεπτομέρειες της Μάλαγα με 79-76 και πήρε την πρόκριση, βρίσκοντας στην επόμενη φάση τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μαζί με τις Ρεάλ, Μπαρτσελόνα και Σαραγόσα θα βρίσκεται η Βαλένθια στους «4» του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού νίκησε στο «νήμα» με 79-76 τη Μάλαγα, αποφεύγοντας το δεύτερο συνεχόμενο... έμφραγμα εντός έδρας σε προημιτελική φάση από ομάδα του Λουίς Κασιμίρο, όπως είχε γίνει πέρυσι με την Γκραν Κανάρια. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, κατάφεραν από το 25-10 της πρώτης περιόδου να φτάσουν σε σημείο να προηγηθούν, ανατρέποντας τη διαφορά και βλέποντας τον Βαζίνσκι να σημειώνει καλάθι για το 60-61 στα 7.5 λεπτά για το τέλος.

Ένα επιμέρους σκορ 15-3 των «Νυχτερίδων», εκεί, έκρινε το ματς, αφού ήταν και ψύχραιμοι οι παίκτες του Πονσαρνάου από τη γραμμή των βολών, με τον τον Μάικ Τόμπι να είναι εκπληκτικός με 17 πόντους. Στην απέναντι πλευρά, 14 πόντους σημείωσε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι.