17.6 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Συγκλονιστικό φινάλε και πρόκριση για την Ανδόρρα (vids)

Η MόραΜπανκ Ανδόρρα με το 87-85 επί της Ιμπεροστάρ Τενερίφης έγινε η τρίτη ομάδα μετά τη Βαλένθια και τη Ρεάλ Μαδρίτης που επιβεβαίωσε την παρουσία της στους ημιτελικούς του Copa del Rey, που θα διεξαχθούν αύριο στη Μάλαγα.

Tα καλά πρώτα λεπτά στο παιχνίδι δεν ήταν αρκετά για να δώσουν στην ομάδα του Τσους Βιδορέτα αυτό που αναζητούσε από το παιχνίδι. Η Ανδόρρα πήρε το ρυθμό του αγώνα στα χέρια της, έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στον Γκιόργκι Σερμαντίνι,ήταν εύστοχη από τη γραμμή των τριών πόντων, αποφεύγοντας τα λάθη και κατάφερε να φτάσει ως 42-49 (19’27’’) με τον Ντιανιέ να ευστοχεί σε διαδοχικά σουτ από μέση απόσταση, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον πολύ καλό στο πρώτο δεκάλεπτο Τοντόροβιτς.

Μπόγρης και Χουέρτας βοήθησαν την Τενερίφη να επιστρέψει (59-59, 25’45’’), αλλά η Ανδόρρα ξέφυγε και πάλι (62-70, 30’) και έδειχνε ως το 34’ πως ελέγχει το παιχνίδι. Κάπου εκεί μίλησε η κλάση του Μαρσελίνιο Χουέρτας που έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Τενερίφη (78-77, 36’40’’).

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα στα τελευταία λεπτά με την Ανδόρρα να γράφει το 80-84 (38’10’’) και την Τενερίφη να απαντά για το 83-84 με «γκολ φάουλ» του Σερμαντίνι. Με 35'' στο ρολόι ο Χουέρτας έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Τενερίφη (85-84), αλλά ο Γιοβέτ απάντησε (85-86) με 27'' στο ρολόι. Με 3'' για τη λήξη ο Χουέρτας όμως πάτησε γραμμή, αλλά στην προσπάθεια για επαναφορά ο Σένγκλιν στον Βραζιλιάνο και η μπάλα πήγε πάλι στα χέρια της ομάδας των Καναρίων. Το νέο λάθος έγινε, για να ακολουθήσει φάουλ με 2'' να απομένουν για να γράψει το Χάνα το τελικό 85-87.

Ο Γιώργος Μπόγρης σε 16'14'' είχε επτά πόντους, ένα ριμπάουντ, δύο ασίστ, μία τάπα. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας άφησε το παρκέ με double double (20π. 12ρ.) και είναι πλέον και ο πρώτος σε ασίστ την ιστορία του Copa del Rey, ενώ ο Σερμαντίνι είχε 19 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ. Για τους νικητές ο Τοντόροβιτς είχε 20 πόντους, ο Ντιανιέ 14 και ο Μασενέτ ακολούθησε με 11.

Πολύ κουβέντα έγινε γι' αυτή τη φάση με την Τενερίφη να ζητά φάουλ, το οποίο όμως ποτέ δεν δόθηκε.

Δεκάλεπτα: 27-28, 44-49, 62-70, 85-87