17.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Στρασμπούρ-ΠΑΟΚ 105-78: Δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο (pic, vids)

Κατώτερος των απαιτήσεων ενός αγώνα play in του BCL αποδείχτηκε ο ΠΑΟΚ αμαχητί στη Γαλλία γνωρίζοντας την ήττα από τη Στρασμπούρ με 105-78. Ήταν κατώτερος των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο το οποίο και επί της ουσίας έκρινε το αποτέλεσμα, παρά τη σοβαρή αντίδραση που έβγαλε ο ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο. Έτσι θα πρέπει να νικήσει την επόμενη Τετάρτη (12/1, 19:30) στη Θεσσαλονίκη για να διεκδικήσει την πρόκριση στους «16», στο τρίτο ματς στη Γαλλία.

Ο Δικέφαλος, χωρίς τους Γκρίφιν, Γιάνκοβιτς και Μιχάλη Καμπερίδη, φάνηκε ανέτοιμος για ένα τέτοιο παιχνίδι αφού ακόμη προσπαθεί να επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς μετά από το «νεκρό» 20ήμερο στο οποίο τον υπέβαλλε ο covid. H Στρασμπούρ από την πλευρά της ερχόταν από ρυθμό αγώνων και παρά τις απουσίες των Ρόμπερσον και Μορίν, έδειξε να βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο ετοιμότητας από εκείνο του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι αφού πριν το δίλεπτο ήταν πίσω με 8-0 αλλά βρήκε γρήγορα απαντήσεις (10-8 στο 5’). Οι Γάλλοι όμως έβρισκαν εύκολα ελεύθερα σουτ και «πυροβολώντας» από την περίμετρο (5/7 τρίποντα σε επτά λεπτά) βρέθηκαν στο +9 (21-12). Η Στρασμπούρ έφτασε τους 25 στο 8 και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 12 (30-18) έχοντας 7/12 τρίποντα και ούτε ένα λάθος.

Αν η πρώτη περίοδος ήταν κακή για τον ΠΑΟΚ, η δεύτερη ήταν καταδικαστική αφού ήταν απογοητευτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η Στρασμπούρ κυριάρχησε ολοκληρωτικά και άνοιγε με γεωμετρική πρόοδο τη διαφορά. 33-18 στο 11’, 37-20 στο 13’, 41-22 στο 15’, 53-29 στο 19’ και στο τέλος του ημιχρόνου η κατάσταση έδειχνε μη αναστρέψιμη (57-34).

Ο «αόρατος» ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου μπήκε στο δεύτερο με διάθεση να βγάλει μία αντίδραση. Έτσι στο πρώτο πεντάλεπτο έκανε ένα επιμέρους 22-9 για να ρίξει τη διαφορά στους 10 (66-56 στο 27’) με τον Βασίλη Τολιόπουλο να του δίνει λύσεις από μακριά (3/3 τρίποντα). Ένα αμφισβητούμενο φάουλ στην άμυνα από τον Καμαριανό, ένα ακόμη στην αμέσως επόμενη επίθεση και η τεχνική ποινή που ακολούθησε στον Λυκογιάννη ήττα το σημείο που «επανεκκίνησε» τη Στρασμπούρ που έκανε σερί 7-0 (73-56). Στο 30’ ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι μακριά (77-59).

Η απογοήτευση για τον τρόπο με τον οποίο το -10 έγινε -18 ήταν εμφανής και αποτυπώθηκε στην εικόνα του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου στα οποία έδειχνε και πάλι να καταρρέει. Η Στρασμπούρ με σερί 12-0 σε τέσσερα λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 (89-59). Έτσι τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα αφού είχαν κυριαρχήσει πια η κούραση αλλά και ο εκνευρισμός από μερικά σφυρίγματα.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τζάρελ Έντι έκανε ότι ήθελε την άμυνα του ΠΑΟΚ. Σε 25 λεπτά σημείωσε 26 πόντους με 8/10 βολές, 3/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα ενώ είχε ακόμη πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα εντυπωσιακό 43 +/-.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι 105 πόντοι της Στρασμπούρ τα «λένε» όλα. Οι Γάλλοι εκτέλεσαν με 83,8% στις βολές, 55,56% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα αλλά η μεγαλύτερη διαφορά με τον ΠΑΟΚ ήταν στα λάθη αφού έκαναν μόνο πέντε έναντι 17 του Δικεφάλου.