Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Στο τέλος νικούν οι Γερμανοί και οι Μαυροβούνιοι…

Μπάγερν και Μπούντουτσνοστ πέτυχαν μεγάλα "διπλά" στο φινάλε σε Αγία Πετρούπολη και Τρέντο στα παιχνίδια που έκλεψαν την παράσταση στην 4η αγωνιστική του Eurocup. H Βιλερμπαν διέλυσε τη Λιμόζ στο γαλλικό ντέρμπι ενώ οι δύο μοναδικές αήττητες ομάδες η Νταρουσάφακα και η Λοκομοτίβ Κουμπάν συνέχισαν την φρενήρη πορεία τους με "διπλά" σε Βερολίνο και Ζάγκρεμπ αντίστοιχα.

Αναλυτικότερα:

Με καλάθι του Ντέβιν Μπούκερ στα 34'' πριν το φινάλε η Μπάγερν Μονάχου "απέδρασε" στο φινάλε από την Αγία Πετρούπολη επικρατώντας 80-78 της Ζενίτ η οποία είχε προηγηθεί με 14 πόντους (66-52) στο 31'  !

Ρέντινγκ (18π.) και Μπούκερ (17π.) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς  που απέκτησε πλέον μεγάλο προβάδισμα για την πρωτιά στον ΣΤ' όμιλο ενώ ο Ευγένι Βορόνοφ (17π.) ήταν ο καλύτερος για τους γηπεδούχους. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λιέτουβος Ρίτας με 22 πόντους του Μαρτίνας Εχόντας, έκανε την παρθενική της νίκη με εντυπωσιακό τρόπο (101-68) επί της Τορίνο

Στο πιο συγκλονιστικό ματς της βραδιάς στο Τρέντο για τον Ζ' όμιλο η τοπική ομάδα έφτασε κοντά σε μεγάλη νίκη, αλλά οι Μαυροβούνιοι της Μπούντουτσνοστ τρεις φορές την πίκραναν στο φινάλε παίρνοντας σπουδαίο "διπλό" με 106-105 στη δεύτερη παράταση !

Αρχικά έστειλαν το ματς στην παράταση (82-82) με δύο βολές στα 58'' του Νεμάνια Γκόρντιτς (με 23π. ο κορυφαίος της ομάδας του), με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει με τρίποντο 21'' πριν το φινάλε της παράτασης (94-94) και να στέλνει τον αγώνα σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί ήταν η σειρά του Ντανίλο Νίκολιτς με δύο βολές σε νεκρό χρόνο (οι μοναδικοί του πόντοι) να βοηθήσει την Μπούντουτσνοστ να αποδράσει από την Ιταλία !

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λοκομοτίβ Κουμπάν έκανε το 4/4 επικρατώντας άνετα 85-60 της Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ.

Η Νταρουσάφακα με Μπαγιούλ και Σαν Ρούς να πετυχαίνουν από 18 πόντους αντίστοιχα πέρασε άνετα από το Βερολίνο (79-66) κόντρα στην Αλμπα και κράτησε το αήττητο, ενώ στο άλλο παιχνίδι του Ε' ομίλου η Γαλατάσαραϊ έκανε την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας επί της Γκράν Κανάρια ( 87-76)

Τέλος στο Η' όμιλο η Βιλερμπάν έκανε περίπατο στο γαλλικό ντέρμπι στην έδρα της ουραγού Λιμόζ (87-61 ) ενώ η Ρέτζιο Εμίλια έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Ούνιξ Καζάν (76-75).

Αποτελέσματα και βαθμολογίες

Ε' Ομιλος:

Γκραν Κανάρια-Γαλατάσαραϊ 76-87

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ:

Αλμπα Βερολίνου-Νταρουσάκαφα 66-79

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Νταρουσάφα 8, Γκράν Κανάρια 6, Αλμπα Βερολίνου 5, Γαλατάσαραϊ 5.

ΣΤ' Ομιλος:

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Μπάγερν Μονάχου  78-80

Λιέτουβος Ρίτας-Τορίνο 101-68

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 7, Τορίνο 6, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 6, Λιέτουβος Ρίτας 5.

Ζ' όμιλος:

Τρέντο-Μπούντουτσνοστ (82-82 καν. αγ. 94-94 παρ.) 105-106 στη δεύτερη παράταση.

Τσεντεβίτα-Λοκομοτίβ Κουμπάν 60-85

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Λοκομοτίβ Κουμπάν 8, Μπούντουτσνοστ 7, Τρέντο 5, Τσεντεβίτα 4.

Η' όμιλος

Λιμοζ-Βιλερμπάν 61-87

Ρέτζιο Εμίλια-Ούνικς Καζάν 76-75

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Ρέτζιο Εμίλια 7, Βιλερμπάν 7, Ούνιξ Καζάν 6, Λιμόζ 4.