26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Στο ρελαντί η Ουκρανία κόντρα στην Ρουμανία

Στον... μικρό τελικό του διεθνούς τουρνουά της Πάτρας η Ουκρανία νίκησε με 91-57 την Ρουμανία και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Οι Ρουμάνοι μετά την χθεσινή συντριβή από την Ελλάδα ήθελαν να δείξουν ένα καλύτερο πρόσωπο και στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, υπολειπόμενοι 4 πόντους (24-20). Η απελπιστική αστοχία τους όμως στην δεύτερη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στους Ουκρανούς να ξεφύγουν, φτάνοντας στο 49-27 του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Μουρζίν είχαν 12 ριμπάουντ περισσότερα (25-13) ενώ μοίρασαν και 8 ασίστ παραπάνω από τους αντιπάλους τους (13-5).

Οτβερτσένκο και Μίσουλα άνοιξαν κι άλλο την διαφορά για την Ουκρανία, που είχε 8/9 τρίποντα στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το 67-37 του 28' έδειχνε την διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων.  Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Ουκρανούς να φτάνουν στο τελικό 91-57, διαλύοντας τους αδύναμους Ρουμάνους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-27, 69-41, 91-57

Ουκρανία (Μουρζίν): Πουστοζνόνοφ 15(1), Κολτσένκο 9(1), Λουκάσοφ 5(1), Οτβερτσένκο 13(2), Λίποβι , Κορνιένκο 2, Μπομπρόφ 7, Ζαϊτσεφ 9(1), Κραβτσόφ, Πουστοβίι 10, Κόνιεφ 7 , Μίσουλα 14(4).

Ρουμανία (Τέντερ): Μαντάτσε 14(2), Ορμπεάνου, Πατρισόρ, Λι Ουότσον 10, Παλίτσιους 9(2), Μολντοβεάνου 4, Πόπα, Ολά 6, Νικοάρα 7(1), Κάτε 1, Νικολέσκου 6(1), Τόροκ, Μπάτσιου.