17.4 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Στο βάθρο με… Μπράουν η Λευκάδα

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέρεψε τον μικρό τελικό με τον Πρωτέα, η Νίκη Λευκάδας, επικράτησε με 71-45 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Καταπληκτική εμφάνιση της Ελαν Μπράουν η οποία σταμάτησε στους 27 πόντους. Από τον Πρωτέα διασώθηκε μόνο η Σπυριδοπούλου με 15 πόντους, με την απουσία της Νικολοπούλου να αποδεικνύεται κάτι παραπάνω από σημαντική. Οτι δεν έκανε η Ελαν Μπράουν στον ημιτελικό με τον Πανιώνιο, το έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο, του μικρού τελικού με τον Πρωτέα, αφού είχε 12 πόντους (6/7 δίποντα) με τις Σκρμπα και Αναστασοπούλου να μην μπορούν να τις αντιμετωπίσουν. Την ομάδα της Βούλας την κράταγε στο παιχνίδι (21-18) η Ουάιτ, η οποία είχε οκτώ πόντους στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης. Η Μπράουν συνέχισε το βιολί της και στο δεύτερο δεκάλεπτο (19 πόντοι), καθώς η ομάδα της Βούλας δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο. Στην επίθεση οι παίκτριες του Αλέκου Δάγλα έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, με την απουσία της Νικολοπούλου να είναι κάτι παρά πάνω από εμφανής (τέσσερις φορές δεν πέρασαν το κέντρο), στο οργανωτικό κομμάτι. Η χρησιμοποίηση πολλών νεαρών παικτρίων από την πλευρά του Πρωτέα, είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Βούλας να πετύχει μόνο τρεις πόντους σε έξι λεπτά (τρίποντο με ταμπλό της Μυλωνάκη) στο δεύτερο δεκάλεπτο, να κάνει 14 λάθη σε 20 λεπτά με το ημίχρονο να λήγει 40-28 για την ομάδα της Λευκάδας. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Πρωτέα να έχει πρόβλημα μέσα στις δύο ρακέτες, κάτι το οποίο εκμεταλλέυτηκαν Κάντι και Μπράουν. Μυλωνάκη και Κολλάτου ήταν όαση στην επίθεση για την ομάδα της Βούλας, αλλά δεν έφταναν για να μειώσουν το σκορ (54-41). Οσο το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του η διαφορά μεγάλωνε, με το τελικό 71-45 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ Αναμφισβήτητα η Ελαν Μπράουν ήταν η πολύτιμότερη παίκτρια του μικρού τελικού πραγματοποιώντας ολοκληρωτική εμφάνιση. Σημείωσε 27 πόντους (13/16 δίποντα) μάζεψε 12 ριμπάουντ με το tendex να γράφει... 1.242! Η γλώσσα των αριθμών Η πολύ κακή εμφάνιση του Πρωτέα αντικατοπρίζεται από τα 19 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτριες του Αλέκου Δάγλα. Επίσης μοίρασαν μόνο έξι τελικές πάσες, σε αντίθεση με την ομάδα της Νίκης που έδωσε 23.