Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Στους «8» Καρσίγιακα, Βαρέζε και Σάσαρι (vids)

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη η φάση των 16 του FIBA Europe Cup χωρίς την μεγάλη έκπληξη καθώς πέρασαν οι ομάδες που είχαν θετικό αποτέλεσμα την προηγούμενη εβδομάδα. Μεγάλες αναμετρήσεις στα προημιτελικά.

Φέχερβαρ – Βόννη 81-69 (Συν.Σκορ 165-154)

Μεγάλη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup πήρε η Φέχερβαρ. Οι Ούγγροι ήταν ανώτεροι για σχεδόν 40 λεπτά και κέρδισε εύκολα με 81-69 την Βόννη. Με 19π ο Κάρλος Καμπέθας πήρε από το χέρι τους γηπεδούχους με τον Φιλιπόβιτι να προσθέτει 18π. Για την Βόννη που μετά από το BCL αποτυγχάνει και στο FEC. Ο Τζάκσον με 14π προσπάθησε για τους Γερμανούς. Την Χολόν θα αντιμετωπίσει στους 8 η Φέχερβαρ.

Καρσίγιακα – Βέντσπιλς 70-65 (Συν.Σκορ 146-143)

Συνεπής στο ραντεβού της 8αδας και η Καρσίγιακα. Οι Τούρκοι έλεγχαν απόλυτα την αναμέτρηση για περίπου 35 λεπτά καθώς διατηρούσαν διψήφιες διαφορές. Κάπου εκεί χαλάρωσαν ενώ και οι Λετονοί πάλεψαν για την ανατροπή φτάνοντας στο τέλος την διαφορά στους 2 (με 2 είχαν κερδίσει). Η Βέντσπιλς δεν ήταν ψύχραιμη ενώ η Μάρει και Χένρι ήταν εύστοχοι στις βολές.

Οστάνδη – Γκρόνινγκεν 88-80 (Συν.Σκορ 154-146)

Πάλεψε στα ίσα για 33 λεπτά στο Βέλγιο αλλά δεν άντεξε η Γκρόνινγκεν. Η Οστάνδη είχε περισσότερες λύσεις και με την βοήθεια του κόσμου της πήρε την πρόκριση. Οι νικητές είχαν τρεις παίχτες με 15π ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Τζέταρ στους 17π. Με την Βαρέζε θα παλέψει η Οστάνδη για ένα εισιτήριο στα ημιτελικά.

Ιρόνι Νες Ζιόνα – Μπάκεν Μπέαρς 76-81 (Συν.Σκορ 150-172)

Το +17 έδινε εξ αρχής σημαντικό μαξιλάρι στην Μπάκεν. Οι Δανοί μπήκαν πολύ χαλαρά στο Ισραήλ και αποφάσισαν να σοβαρευτούν μόνο όταν η Ιρόνι πήρε διψήφια διαφορά. Από κει και μετά κατέβασαν και προσπέρασαν φτάνοντας στην νίκη και στην άνετη πρόκριση. Για την ομάδα από το Άρχους σκόραραν όλοι, οι Κουκ και Γκατ σημείωσαν από 19π για την Ιρόνι.

Βίρτσμπουργκ – Σάρατοφ 94-90 (Συν.Σκορ 173-166)

Στο τέλος πάντα κερδίζουν οι Γερμανοί. Η Σάρατοφ έδωσε ότι είχε για να ανατρέψει το -3 του πρώτου αγώνα και προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους (25-40 15’). Κάπου εκεί ανέβασε ρυθμό η Βίρτσμπουργκ μάζεψε πριν το ημίχρονο και ισοφάρισε στο τέλος της 3ης (72-72). Στα τελευταία λεπτά πάτησαν γκάζι και έφτασαν στην νίκη που θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο εύκολη.

Σάσαρι – Λέιντεν 94-68 (Συν.Σκορ 191-161)

Η διαφορά δυναμικότητας και η απουσία του Ντε Γιόνγκ κρύφτηκε για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο στην Σαρδηνία. Η Σάσαρι είδε τον Ρεσόν Τόμας να σημειώνει 40 πόντους, 16 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο με 57 στο σύστημα αξιολόγησης. Με ψηλά το κεφάλι αποχωρούν οι Ολλανδοί με τον Τόμσον να πετυχαίνει 21π.

Βαρέζε – Πρίστινα 100-84 (Συν.Σκορ 180-161)

Με κατοστάρα τσέκαρε την πρόκριση η Βαρέζε που σε αντίθεση με το παιχνίδι του Κοσόβου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πρίστινα. Οι Αβράμοβιτς και Μόρ ήταν οι πρωταγωνιστές των Ιταλών. Στους 24π σταμάτησε ο Μπερίσα για τους φιλοξενούμενους που έκαναν την υπέρβαση φτάνοντας ως τους 16.