18.1 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Στον τελικό ο Κύδων, περιμένει τον ΑΟΚ Χανίων!

Στην τελική ευθεία μπαίνει το πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, με το ζευγάρι των τελικών να έχει διαμορφωθεί κατά το ήμισυ, με τον Κύδων να επικρατεί 54-46 επί του Δειλινού στο κλειστό Εθνικού Σταδίου Χανίων και με 3-0 νίκες, έκανε "σκούπα" και πάει πανηγυρικά στους μεγάλους τελικούς, που θα κρίνουν τον πρωταθλητή των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.  Από τη άλλη, ο ΑΟΚ Χανίων, πήρε προβάδισμα νίκης, επικρατώντας στον Κλαδισό της Μεσσαράς με 66-42, κάνοντας το 2-1 στις νίκες και απέχει μόλις μια νίκη από την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό, που θα διεκδικήσει την άλλη Κυριακή στις Μοίρες.

Αναφορικά με το ματς ο Κύδων ξεκίνησε καλύτερα , το Δειλινό όμως ισορρόπησε και το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, επέβαλαν τον ρυθμό τους και με πρωταγωνιστές τους Ζανιδάκη, Λυρώνη και Κασίμη, πήραν την νίκη

ΚΥΔΩΝ-ΔΕΙΛΙΝΟ 54-46

Δεκάλεπτα: 15-09, 22-22 (ημ.),39-32,54-46
ΚΥΔΩΝ (Σ.Καρκανάκης): Κατσίμπας, Λυρώνης 12(1), Ζανιδάκης 14(1), Μαρινάκης 2, Κασίμης 12(2),Κουτουλάκης , Τούπας 2, Πεντάρης 4, Πρωτογεράκης 6.
Α.Ο ΔΕΙΛΙΝΟ(Γωνιωτάκης): Μπορμπίδης 4, Μεταξωτός 3, Καμπιτάκης , Αναστασάκης, Παντερής 13(1), Γρύλλης 9,
Σειραγάκης 5(1), Δεσποινιάδης 2, Κομψέλης 10.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ Χανίων μετέτρεψε σε “περίπατο” το πρώτο ματς play οff απέναντι στη Μεσσαρά, αφού επικράτησε με 66-42 και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών (μεταφέρονται και τα ματς της κανονικής περιόδου).
Θετικό ντεμπούτο για τον Μανώλη Αδοντάκη που αγωνίστηκε περίπου 15 λεπτά, σημειώνοντας 6 πόντους.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ- ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑ 66-42

Δεκάλεπτα: : 16-12, 28-22 (ημ.), 54-28, 66-42

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ.Ροδάς):Παπαδάκης 2, Ερηνάκης 3 (1), Βρεττός, 2, Αλμπάνης, Σαράντης 20 (4), Βουρβαχάκης, Πούρος 16 (3), Μουντάκης 2, Σκαμνάκης 11 (1), Αδοντάκης 6, Δεληδήμος 2, Γκιούλης 2.

ΜΕΣΣΑΡΑ (Δ.Δαριβιανάκης): Πατεράκης, Δαριβιανάκης Γ, Κατσαπρακάκης Γ., Δαριβιανάκης Ε., Κατσαπρακάκης Γ. 16 (3), Μακράκης 9 (3), Κτιστάκης 3, Ορφανάκης 4, Δαριβιανάκης Ε. 3, Χαραλαμπάκης, Στεφανουδάκης 7.