21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Στον τελικό με «περίπατο» η Ρεάλ (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε άνετα (81-61) την Ομπραντόιρο στον δεύτερο ημιτελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό όπου θα κοντραριστεί με την Μπασκόνια για τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν.

Το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο συνάντησε αντίσταση για ένα ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και ξέφυγε, βάζοντας τέλος στα όποια όνειρα είχε η αντίπαλός τους για να πετύχει τη μεγάλη έκπληξη.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς η «Βασίλισσα» στο φινάλε του πρώτου μέρους είχε προβάδισμα έξι πόντων (40-34), αλλά μ' επιμέρους σκορ 28-8 στην τρίτη περίοδο ξέφυγε 68-42 και τελείωσαν τα πάντα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η κόρνα της λήξης βρήκε τους πρωταθλητές Ευρώπης νικητές με 81-61.

Ο Σέρχιο Γιουλ με 17 πόντους κι έξι ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Μαδριλένων, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε 15.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.