25.3 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Στις Εσπερίδες το ντέρμπι, “διπλό” για τον Ολυμπιακό

Από το «Δημήτρης Καλτσάς» πέρασε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, επικρατώντας με 65-60 του Αθηναϊκού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Ο Σπόρτιγκ πήρε μεγάλη νίκη από τα Καλύβια επικρατώντας με 68-65 σε μία νίκη ανάσα για την ομάδα του Θάνου Σοφτσή ενώ την ίδια στιγμή, στο Μοσχάτο , ο ΠΑΟΚ έκανε "περίπατο" επικρατώντας με 58-79 επί της Ελευθερίας Μοσχάτου.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος μετά και από την εκτός έδρας νίκης του επί του Πρωτέα Βούλας. Οι "ερυθρόλευκες" χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο για να διασφαλίσουν τη νίκη απέναντι στον ανταγωνιστικό Πρωτέα και παραμένουν μόνες πρώτες στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, οι Εσπερίδες Καλλιθέας πήραν μεγάλη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο επικρατώντας με 53-42 και φεύγοντας με το "διπλό" από τη Νέα Σμύρνη.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ- ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 60-65

Το συγκρότημα του Βύρωνα έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενες ανέβασαν σταδιακά «στροφές» κι έφθασαν στην επικράτηση, πέμπτη φετινή. Στο 2-6 υποχώρησαν οι παίκτριες του Γαβρίλου Καλογερόπουλου.
Διαιτητές: Αποστολίδης, Τηγάνης.
Δεκάλεπτα: 12-11, 23-29, 40-48, 60-65.
Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Λέιφιλντ 4,Τζανετάτου 2, Στούπα, Τσιαδή 8, Λουκάτου, Μακέι 11 (1), Γιαμπάνη 8, Κόστοβιτς 27 (1).
Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 19, Αλεξανδρή 2, Σουλτάνη 8 (1), Γούναρη 8 (1), Σίντομ 25, Μπράουν 3 (1).

ΣΠΟΡΤΙΓΚ- ΚΑΛΥΒΙΑ 68-65

Οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν από νωρίς μεγάλη διαφορά, ωστόσο τα Καλύβια έδειξαν την ποιότητά τους και απάντησαν μειώνοντας, χωρίς να καταφέρουν βέβαια να περάσουν μπροστά, χαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο τη νίκη στο Σπόρτιγκ.

Διαιτητές: Σιδερής, Αυγερινός (Μπεσκάκη)
Δεκάλεπτα: 23-9, 40-34, 54-51, 68-65
Σπόρτιγκ (Σοφτσής): Νιξίνα 4, Μαγγίνα, Λιούις 2, Σιλιαι 6, Δανδουλάκη 11(1), Κριμίζα 4, Ζικάι, Φουράκη 15, Μούρερ 26(3).
Καλύβια (Αναγνώστου): Άλιξ 10, Ντέιβις 17, Μαγαλιού 2, Χαλιβέρα 6, Κόνιαλη 8(2), Σεμανιάκου 2, Τζαρόζ 20.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ- ΠΑΟΚ 58-79:

Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με την Ελευθερία Μοσχάτου, επικρατώντας με 58-79. Οι Θεσσαλονικιές ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχαν εύκολη δουλειά απέναντι στην ομάδα του Σωτήρη Τσαραπατσάνη.

Διαιτητές: Φάκαρος, Μπανασάκης (Μπουρνάς)
Δεκάλεπτα: 15-15, 26-34, 44-52, 58-79
Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Ξεπαπαδέα 2, Καμμένου 7(1), Βώλου, Αξιοπούλου 8(1), Ιωαννίδου 2, Γεροστέργιου, Καλάγια, Ράντολφ 26(4), Ροσέλ 13.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λυμούρα 5(1), Κωτούλα 2, Λέτσα 3(1), Καρλάφτη 4, Κριμίλη 7(1), Ταρπάγκου 10 (1), Καρακούλα 4, Μιχαηλίδου, Γκόβαν 15(2), Τζάκσον 14, Ουίλιαμς 13.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 52-60

Ακόμη μία νίκη για τον Ολυμπιακό που παραμένει αλώβητος στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη "άλωσαν" τη Βούλα επικρατώντας με 60-52 επί του Πρωτέα. Με κορυφαία για ακόμη μια φορά την Άννα Σπυριδοπούλου, οι "ερυθρόλευκες" κλείδωσαν τη νίκη ήδη από το 2ο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας-Τεφτίκης (Σαμαρτζή)
Δεκάλεπτα: 16-13, 25-35, 40-51, 52-60
Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης) : Χατζηβασιλείου 3(1), Θεοδώρου, Κολλάτου 3, Σακελλαρίου, Ντάνου, Χατζηλεόντη, Αναστασοπούλου 8, Πέρκινς 10, Αλμανεζ 20(1), Ντέλβα 8.
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 12(2), Μάζιτς 1, Σταμάτη 7(1), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 12(2), Παυλοπούλου 2, Νικολοπούλου 5(1), Σωτηρίου 7, Λίτση 2, Τζόνσον 4, Κοσμά, Σταμολάμπρου 8.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 42-53

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας "άλωσαν" τη Νέα Σμύρνη παίρνοντας το "διπλό" από τον Πανιώνιο στην αναμέτρηση που έκρινε τη δεύτερη θέση. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με ηγέτιδα για μία ακόμη φορά τη Ζωή Κεχαγιά, κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Τσάτσης (Τζουβάρας)
Δεκάλεπτα: 7-17, 22-28, 35-40, 42-53
Πανιώνιος (Τσικλήρας): Καλογήρου 6(1), Σπαθάρου 3(1), Γκρίτζα 4, Μαγκλάρα 4, Στεφανίδου, Γρηγορίου, Ζοτόβα, Διέλα 2, Θεοδωρομανωλάκη, Κόρινεκ 5, Τόμπκινς 18.
Εσπερίδες Καλλιθέας (Σκληρός): Λούνα Κάστρο 10(3), Ουίλιαμς 12, Δανούση 8(1), Ευμορφοπούλου, Κεχαγιά 12(2), Κόρτνεϊ 4, Πατεράκη 7, Στεργιοπούλου.