19.3 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Στη Λιθουανία… αφεντικό είναι η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Λιθουανίας κόντρα στη Λιέτουβος Ρίτας, επικρατώντας με 77-66 και «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Ζαλγκίρις και Λιέτουβος Ρίτας είχαν απόσταση μίας νίκης, πριν από το μεταξύ τους σημερινό (13/4) ντέρμπι κορυφής για το πρωτάθλημα Λιθουανίας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, όμως, έδειξε ποιος κάνει... κουμάντο, κυριαρχώντας με 77-66 και δείχνοντας πως η κορυφή ανήκει μόνο σε αυτή, λίγες μέρες προτού ξεκινήσει η σειρά των playoffs της Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό.

Οι νταμπλούχοι Λιθουανίας, με την εξαιρετική τους άμυνα έδωσαν το στίγμα τους στον αγώνα από την πρώτη περίοδο (18-9), συνεχίζοντας μέχρι το τέλος να είναι κυρίαρχοι. Τέσσερις παίκτες τους είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μπράντον Ντέιβις πρώτο σκόρερ με 14, ενώ από 11 πόντους είχαν οι Γκιρτζιούνας-Γκεντράιτις για τους ηττημένους, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι μέτριος με 6 πόντους και 3/10 σουτ.